خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بيش از١٧٠ نوع پرنده در "بندامير" ولايت باميان شناسايى شده است

بيش از١٧٠ نوع پرنده در "بندامير" ولايت باميان شناسايى شده است

Aug 01, 2017 - 15:34

باميان (پژواک،١٠ اسد ٩٦): تحقيقات يک نهاد نشان ميدهد که علاوه بر ده ها نوع حيوانات وحشى؛ بيش از ١٧٠ نوع پرنده که بيشترين آن کمياب اند، در بندامير ولايت باميان زيست دارند، که از شکار آن بايد جلوگيرى شود.

شکار حيوانات و پرندگان کمياب در افغانستان، يکى از تهديدات اساسى حيات وحش محسوب مى شود؛ اما ادامۀ تلاش‌ها برای حفاظت از حيات وحش در ولايت باميان، سبب شده تا گونه هاى نادر پرندگان و حيوانات وحشى در اين ولايت افزايش يابد.

اين درحالى است که حکومت افغانستان در سال ١٣٩٣ شکار پرندگان را در تمام نقاط کشور ممنوع اعلام کرد و وزارت داخله و رياست عمومی امنيت ملی، موظف گرديدند که از شکار پرندگان درتمام نقاط افغانستان جداً جلوگيری کرده و وزارت اقتصاد، جواز انجوها در امور زيست پرندگان را فسخ نمايد.

نصرت الله جاهديکتن از مسوولان  نهاد موسوم به "تحفظ حيات وحش" در ولايت باميان مى گويدکه از شش سال بدينسو، اين اداره در بند امير (پارک ملی ) تحفظ و تحقيق را روى گونه هايى از حيوانات وحشى و پرندگان آغاز کرده است، که دراين مدت با کمره هاى مخفى و وسايل مخصوص توانسته انواع حيوانات وحشی و پرنده های مختلف النوع  را شناسايى نمايند.

وی افزود: "اين کار ما بخاطر حفاظت  از حيات وحش صورت گرفته، ما براى تحفظ حيات وحش، ١٨ نفر را در بند امير استخدام کرده ايم که بطور ٢٤ ساعته مراقب اين ساحه مى باشند و اين افراد، وظيفه دارند تا از هرگونه شکار در بند امير و اطراف بند امير جلوگيری نمايند."

جاهد  درادامه صحبت هايش گفت: "تحقيقات اداره تحفظ حيات وحش نشان ميدهدکه در بند امير ١٧٧ نوع پرنده که اکثريت آن کمياب مى باشد وجود دارد، از اين جمله يک نوع پرنده وجود دارد که ما آنرا "فنج برفی افغانی" نام گذاشتيم و اين نوع پرنده تا هنوز در هيچ جايی از دنيا وجود ندارد وفقط در بند امير زاد و ولد مى کند."

موصوف علاوه کردکه انواع ديگر اين پرنده ها از جمله باز، باشه، کوک، کبوتر کوهی، سايره، گنجشک، ابابيل، مرغ آبی کوهی، فنچ، بودنه و ده ها نوع پرنده های کوچک و بزرگ ديگر مى باشد که  ثبت اين اداره شده است.

بر اساس يافته‌ های اين اداره، ده هانوع حيوانات وحش از جمله؛ آهوى کوهى، پلنگ فارسی، پشک وحشی، خرس پشک، گرگ، روباه، خرگوش و بعضی ديگر از حيوانات پستاندار وحشی نيز در اين منطقه زيست دارد.

جاهد گفت  که در اين منطقه، شکار بصورت قطعی ممنوع مى باشد وحتی کسی حق شکار ماهی های بند امير را ندارد و اين محدوديت ها بخاطر حفاظت بهتر از پارک ملی بند امير صورت گرفته است تا اين حيوانات و پرندگان به زيبايى اين محيط بيفزايد.

باميان دارای جاذبه های طبيعی و آثار تاريخی زيادی است. از اين آبدات تاريخی میتوان از دو مجسمه تخريب شدۀ بودا، شهرغلغله، شهر ضحاک ماردوش، چهل برج يکاولنگ و هفت جهيل طبيعى بند امير نام برد، که اکثر آنها درج ليست ميراثهای فرهنگی جهان است.

غلام حسين از منطقه کوه کنک يکی از چهارده قريه اطراف بند امير، به آژانس خبرى پژواک گفت از زمانيکه حفاظت از حيات وحش در اين منطقه آغاز شده، تعداد آهوها نيز بيشتر شده وحتی در نزديکی های بندهای آبی بند امير به صورت گروهی  ديده مى شوند.

وی افزود که  ادارۀ حفاظت از حيات وحش به  هدف آسيب نرسيدن به  فضای سبز،  مردم  را از هيزم کندن  و شيار نمودن اطراف بند امير برای کشت للمی ممانعت مى کند؛ تا اطراف بند امير بصورت طبيعی خود باقی بماند.

عنايت الله که از ولايت هرات با خانواده  اش برای تفريح  و ديدن بند امير به باميان آمده است، به پژواک گفت که محيط بند امير با داشتن آب هاى شفاف ولاجوردی وهوای سرد در اين فصل تابستان و طبيعت سرشار  ومحيط آرام  و با امن، وی را مجذوب خود کرده است.

وی افزود: "قرار بود يک  تا  دو روز در بند امير باشيم؛ اما نزديک به يک هفته است که در پارک ملی مى باشيم و اصلا با خانواده ام  نمى توانيم  از اين پارک ملی دل بکنيم و دوباره به هرات برگشت نماييم."

موصوف گفت که طبيعت زيباى پارک ملی افغانستان (بند امير( بی نهايت زيبا ودلکش است وتصميم دارد هرسال در فصل تابستان، با خانواده اش در اين منطقه سفر تفريحی داشته باشد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement