خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تغذيه کودک با شيرمادرميزان مرگ ومیرنوزدان را کاهش میدهد

تغذيه کودک با شيرمادرميزان مرگ ومیرنوزدان را کاهش میدهد

Aug 02, 2017 - 15:56

کابل (پژواک، ١١ اسد ٩٦): تحقیقات نشان داده است که شروع تغذیه با شیر مادر دریک ساعت اول بعد از تولد، ٢٢ درصد مرگ و میر کودکان را کاهش میدهد.

اين مطلب را داکتر فدامحمد پیکان معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، امروز در مراسم تجليل از هفتۀ جهانی تغذیه با شیر مادر، تحت شعار "با هم به سوی تداوم تغذیه با شیر مادر آغاز میکنیم" در کابل، بيان داشت.

همچنان موصوف افزود که تغذیه اطفال در شش ماه اول زندگی، تنها با شیر مادر در کاهش مرگ و میر صحتمندى اطفال نقش مهم دارد.

او علاوه کرد که هدف از تجلیل و بزرگداشت از هفتۀ جهانی تغذیه با شیر مادر، تجدید تعهد برای حفاظت زندگی اطفال و کودکان است.

در پيام هاى وزارت صحت عامه به مناسبت هفتۀ يادشده، شيرنخستين روزهاى بعد از ولادت ( فله ) در پستانهاى مادر؛ براى حفظ حيات و صحتمندى نوزاد بى نهايت مهم خوانده شده است .

 فله دارای یکنوع شیر مخصوص است که در نخستین روزهای بعد از ولادت، در پستانهای مادر تولید میگردد، که دارای مقادیر زیادی از حجرات فعال هیمونوگلوبین، انتی بادی ها و سایر پروتین های محافظوی میباشد.

 وزارت صحت عامه از مادران خواسته است که  دادن اين شير را براى کودک شان فراموش نکنند و در اولين لحظات ولادت، نوزاد را با شيرشان تغذيه کنند.

این درحالیست که بربنياد يافته هاى وزارت صحت کشور، رقم مادرانى که کودکان شانرا با شير خود تغذيه مى کنند، باگذشت هرروز در حال افزايش مى باشد؛ چنانچه رقم مادرانى که کودکان شانرا با شير شان تغذيه مى کنند، در سال ٢٠٠٣ به ٣٠ درصد، در سال ٢٠١٣ به ٥٨ درصد و در سال ٢٠١٥ به ٦٤  درصد رسيده بود.

 به نقل از منبع، وزارت صحت عامه برنامه هاى آگاهى در مورد اهميت تغذيه با شير مادر را افزايش مى دهد و به اساس آمار موجود، در سال گذشته بیش از دو ميلیون تن از مادران شیرده، از مراکز صحى دراين مورد معلومات دريافت نموده اند.

همچنان به گفتۀ او، آموزش بیش از شش هزار کارمند صحی به شمول متخصص، داکتر و نرس در مورد تغذیه با شیر مادر، ارزیابی رشد اطفال در مراکز صحی، نصب لوحه های تبلیغاتی در مورد فواید تغذیه با شیر مادر و غيره نيز از دستاوردهاى وزارت صحت عامه در سال گذشته است.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement