خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکتر عبدالله: دیگر تبعیض و خویشخوری در آزمون کانکور جا ندارد

داکتر عبدالله: دیگر تبعیض و خویشخوری در آزمون کانکور جا ندارد

Aug 02, 2017 - 14:28

کابل (پژواک، ١١ اسد ٩٦): رييس اجرايى حکومت، در نشست ويژۀ تقدیر از ده بهترين امتحان کانکورسال روان، گفته است که دیگر تبعیض و خویشخوری در آزمون کانکور جا ندارد.

در خبرنامه مطبوعاتى دفتر سخنگوى رياست اجرايى حکومت، که امروز به آژانس خبرى پژواک مواصلت کرده، آمده است که اين نشست قبل  از ظهرامروز انجام شده است.

داکترعبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت، خطاب به اين ده بهترين گفت که شما با سپری نمودن یک مرحلهٔ دشوار و سخت، وارد یک مرحلهٔ وسیعتر گردیده اید که میدان برای کسب دانش به مراتب بازتر است.

رییس اجراییه کشور، با ابراز قدردانی از تلاش‌های وزارت تحصیلات عالی و کمیته اخذ امتحانات گفته است که تامین شفافیت در آزمون کانکور، اطمینان داد که دیگر تبعیض و خویشخوری در این روند ملی جا ندارد.

دکتور عبدالله عبدالله افزود که در سال‌های گذشته، پس از اعلان نتایج کانکور سروصداها بلند می‌شد، چرا که بی‌اعتمادی و عدم شفافیت به اوج خود رسیده بود؛ اما آزمون کانکور امسال به بهترین نحو ممکن برگزار شد و مردم افغانستان از نتایج آن استقبال کردند.

اين مقام بلند پايه حکومت درادامه صحبت هايش، خطاب به جوانان افغانستان گفت: (جبران فرصت‌هایی که از دست ما رفته، مسوولیت شماست و شما باید برای نسل‌های بعدی شرایط بهتر را فراهم سازید. )

در اخیر نشست، رييس اجرايى حکومت برای ده بهترین آموزن کانکور امسال، لوح تقدیر و یک- يک جلد کتاب هدیه کرد.

عبداللطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی، درصحبت هايش وعده سپرد که این وزارت در سال‌های آینده با استفاده از تجربهٔ موفق کشورهای دیگر برای معیاری‌ سازی آزمون کانکور تلاش می‌کند.

وى ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده، ٣٠ درصد دانش‌ آموزان اناث در آزمون کانکور راه پیدا می‌کردند؛ اما امسال این آمار به چهل درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، حامد محمدی و مرسل اکبرزاده به نمایندهگی از ده برترین کانکور، در صحبت‌های‌ شان از رییس اجراییه کشور خواستند که برای تقویت آموزش و پرورش و فراهم نمودن زمینهٔ بهتر تحصیلی به جوانان تلاش بیشتر نماید.

اين درحاليست که وزارت تحصیلات نيز ضمن تقدير از ده پیشگام امتحان کانکور ١٣٩٦، اعلام  نموده که براى اين ده تن، زمینۀ تحصیلات عالی را در خارج از کشور فراهم می کند.

رضا باشندۀ کابل، با گرفتن بلندترين نمرۀ کانکور (٣٤٤،٢٤) اول نمره عمومى اين امتحان شد، اخترمحمد باشندۀ غزنی با به دست آوردن (٣٤٤،٢٠) نمره در جایگاه دوم قرار گرفت، ذبیح الله باشنده کابل با کسب (٣٤٢،٦) نمره در مقام سوم، احمد رامين از جوزجان با کسب (٣٤٢،٥٣) نمره جايگاه چهارم  و حامد از کابل با به دست آوردن (٣٤٠) نمره مقام پنجم اين امتحان را از آن خود کرد.

همچنان بهشته مومند، پلاتین، سونیا، گل سیمه و مرسل اکبرزاده، از جمع ده بهترین اين امتحان می باشند که نمرات بلند را بعد از پنج تن يادشده، در امتحان کانکور امسال به دست آورده اند.

بر پایه معلومات وزارت تحصیلات عالی کشور؛ در امتحان کانکور امسال، بیش از ١٦٩ هزار تن اشتراک کرده بودند که بیش از ١٤٧ هزار تن آنها کامیاب و به موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی راه یافته اند؛ اما بيش از ٢١ هزار تن ناکام شده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement