خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

روحانی: آماده ايم در عرصۀ امنيت با افغانستان همکارى کنيم

روحانی: آماده ايم در عرصۀ امنيت با افغانستان همکارى کنيم

Aug 05, 2017 - 17:55

کابل (پژواک، ١٤ اسد ٩٦): اشرف غنى رييس جمهور در ديدار با همتاى ايرانى اش، بر گسترش مناسبات میان دو کشور تاکيد نموده و ميگويد که افغانستان و ايران بخاطر سرکوب گروه هاى تروريستى، به بحث هاى مشترک نياز دارند.

در خبرنامه اى که از سوى رياست جمهورى به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور، صبح امروز به منظور اشتراک در مراسم تحلیف داکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران، وارد تهران پایتخت آن کشور گردید.

منبع افزوده است که رئیس جمهور کشور پس از عزیمت به تهران، در کاخ ریاست جمهوری آن کشور مورد استقبال داکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران قرار گرفت. سپس روسای جمهور دو کشور با هم دیدار کردند.

منبع گفته است که در این دیدار، داکتر حسن روحانی بخاطر رویدادهای اخیر تروریستی در کشور، مراتب تسلیت و غمشریکی خویش را به رئیس جمهور غنی و مردم افغانستان ابراز داشت.

در مقابل، رئیس جمهور غنی ضمن تشکر از ابراز همدردی و تسلیت داکتر حسن روحانی، انتخاب مجدد موصوف را منحیث رئیس جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت.

رئیس جمهور منتخب ایران گفت که افغانستان و ایران کشورهای با هم برادر و دارای فرهنگ مشترک می باشند و مناسبات ایران با افغانستان اهمیت ویژه ای دارد.

وی افزود: "برای ما امنیت افغانستان مهم بوده و ایران آماده است که در عرصۀ امنیت با افغانستان همکاری کند."

روحانی خاطرنشان کرد که مردم ایران تجربۀ جنگ تحمیلی را دارند و وضعیت فعلی افغان ها را درک کرده می توانند.

او علاوه کرد که ایران در چهار دهۀ گذشته در دوره های مختلف در کنار افغانستان باقی مانده است و هنوز هم از صدها هزار مهاجر افغان، میزبانی می کند.

رئیس جمهور منتخب ایران گفت: "ما خواهان گسترش و نزدیکی هرچه بیشتر روابط هستیم. تمدید خط آهن از ایران به ولایت هرات و همچنان بندر چابهار، می تواند نقطه وصل همکاری ها میان دو کشور باشد."

روحانی بر مبدل شدن سرحد میان افغانستان و ایران به عنوان سرحد همکاری و دوستی  تاکید کرد و بر همکاری کشورش در زمینه های معادن، صنعت، تجارت و معارف علاقمندی خویش را ابراز نمود.

رئیس جمهور روحانی با اشاره به کمیته های مشترک در عرصه های مختلف میان دو کشور، گفت که کمیته های متذکره چندی قبل کار خویش را آغاز کرده اند.

وی افزود: "آرزو دارم که کمیته های مذکور کارهای خویش را بزودی تکمیل نموده و به یک سند جامع در خصوص فرهنگ، تجارت، امنیت، اقتصاد و بخش های دیگر دست یابند."

در این دیدار رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به جنگ های تحمیلی گذشته بالای ایران گفت: "واقعاً شما هم تجارب تلخ از این گونه جنگ ها و آسیب های ناشی از آن دارید و وضعیت ما را خوبتر درک کرده می توانيد."

رئیس جمهور افزود، اکنون شکل جنگ تغییر کرده است، گروه های تروریستی پس از شکست در موصل عراق، کشورهای منطقه را هدف قرار داده، راه های قاچاق و غیرقانونی رفت و برگشت را باز کرده اند؛ مگر ما بخاطر سرکوب گروه های تروریستی بخصوص داعش، به بحث های مشترک نیاز داریم.

رئیس جمهور غنی گفت که ما در مقابل داعش شدیداً به استعمال قوه مبادرت ورزیدیم و همه روزه عملیات های شدید نظامی بر علیه این گروه جریان دارد.

او علاوه کرد که دشمن جنگ را در قریه ها باخته، به همین سبب مناطق عامه و اماکن مقدسه مانند مساجد را هدف قرار می دهد.

رئیس جمهور غنی با اشاره به اهمیت امنیت سرحدات، گفت که امنیت سرحدات برای افغانستان بسیار مهم است، قاچاقچیان و مافیای اقتصاد جرمی می خواهند سرحدات را ناامن سازند.

موصوف بر همکاری مشترک در زمینه امنیت سرحدات میان دو کشور، تاکید کرد.

رئیس جمهور خط آهن، ترانزیت و بندر چابهار را مهمترین عرصه های همکاری میان دو کشور دانسته، گفت که ما تلاش می کنیم تا افغانستان را به مرکز اتصال میان کشورهای ایران، آسیای میانه و چین مبدل سازیم.

رئیس جمهور غنی گفت که پیش از این بخاطر گسترش مناسبات میان دو کشور، طرحی وجود نداشت؛ اما اکنون حکومت وحدت ملی در حال ایجاد تهداب و اساس برای توسعه این گونه روابط می باشد.

وی از رئیس جمهور روحانی بخاطر میزبانی مهاجرین افغان تشکر کرده، گفت که ما در زمینه توزیع پاسپورت و تذکره به مهاجرین افغان، سهولت ها و منابع لازم را فراهم می سازیم تا آمار دقیق مهاجرین افغان در ایران، مشخص شود.

رئیس جمهور گفت که به منظور گسترش تجارت و ترانزیت، باید نقاط سرحدی در سرحدات میان دو کشور بیشتر گردد.

در این دیدار روسای جمهور دو کشور در مورد معضله های قاچاق مواد مخدر، آلودگی محیط زیست و اعتیاد نیز بحث و تبادل نظر نمودند.

قرار است رئیس جمهور غنی بعد از ظهر امروز با شماری از تاجران افغان مقیم ایران دیدار نموده و عصر امروز، در مراسم تحلیف رئیس جمهور داکتر حسن روحانی، اشتراک نماید.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement