خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان دره صوف بر اعمار سرک اين ولسوالى تاکيد ميکنند

باشندگان دره صوف بر اعمار سرک اين ولسوالى تاکيد ميکنند

Aug 07, 2017 - 12:08

 ایبک (پژواک، ١٦ اسد ٩٦): باشندگان درۀ صوف ولايت سمنگان مى گويند که به دليل خرابى جاده ميان اين دره تا مرکز ولايت، ناگزيراند که از راه ولايت بلخ به ايبک بروند و حدود ١٢٠ کيلومتر فاصله بيشتر را طى کنند.

دره صوف که در حدود ١٢٠ کيلومترى مرکز ولايت سمنگان موقعيت دارد، داراى دو ولسوالى ( درۀ صوف پايين و دره صوف بالا) مى باشد.  

باشندگان محل مى گويند که از حدود ١٢٠ کيلومتر فاصله ميان ايبک مرکز سمنگان تا به دره صوف، ٥٠ کيلومتر چهار دهه پيش جغل اندازى شده؛ اما در هفتاد کيلومتر ديگر اين مسير، موترها بدون اينکه سرک ساخته شده باشد، به بسيار مشکل رفت و آمد مى کنند.  

یعقوب علی باشنده بازار سوخته ولسوالی دره صوف بالا، به آژانس خبرى پژواک گفت که از حدود شش سال به اين طرف، بعد از آن که جاده مزار- دره صوف قيرريزى شد، اکثريت مردم از راه مزار به مرکز ولايت سمنگان مى روند؛ زيرا رفت و آمد از مسير ايبک- دره صوف، به دليل خرابى سرک بسيار مشکل شده است.

به اساس معلومات منبع، باشندگان درۀ صوف؛ نخست ١١٧ کيلومتر فاصله را تا به شهر مزار مرکز ولايت بلخ طى مى کنند و از آنجا با پيمودن ١٢٠ کيلومتر راه به شهر ايبک مى روند.

موصوف از دولت خواست تا به ساخت سرک ايبک- دره صوف توجه کند؛ زيرا فاصله از دره صوف تا شهر ايبک از طريق مزار، بيش از صد کيلومتر بيشتر از فاصلۀ مستقيم از دره صوف تا ايبک مى باشد.

رفیع الله باشنده منطقه موسوم به «شهرتوقسن» ولسوالی دره صوف پایین نیز شکایات مشابه دارد و حکومت را به بى توجهى به ساخت سرک ايبک- دره صوف مى کند.

محمد پذیر بسیچ عضو شورای ولایتی سمنگان که باشنده ولسوالی دره صوف بالا است، نيز خواستار ساخت سرک مذکور شده گفت که با ساخت اين جاده، سهولت بزرگ براى مردم دره صوف ايجاد مى شود.

به گفته او ساخت اين جاده، به دليلى اهميت بيشتر دارد که بزرگترين معادن ذغال سنگ در سطح کشور در دره صوف بالاى موقعيت دارد.

او افزود که در حال حاضر، روزانه تا دو صد موتر زغال سنگ از دره صوف به مزار انتقال داده مى شود.  

به گفته وى اگر جاده ايبک- دره صوف ساخته شود، زغال به شهر ايبک انتقال داده مى شود و اين کار در رشد اقتصاد ولايت سمنگان نيز اثر داشته مى تواند.

ضیاءالدین که حدود سه ماه پيش به حيث معاون والى سمنگان آغاز به کار کرده است، نيز گفت که درۀ صوف، اهميت خاص اقتصادى براى دولت افغانستان دارد.

او به تاکيد گفت که ساخت و قيرريزى سرک ايبک- دره صوف، در اولويت کارى اداره ولايتى قرار دارد و اين پروژه را شامل پلان انکشافى سال ١٣٩٧ نموده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement