خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سيستم آنلاين جمع آورى معلومات در ادارۀ مرکزى احصايه گشايش يافت

سيستم آنلاين جمع آورى معلومات در ادارۀ مرکزى احصايه گشايش يافت

Aug 08, 2017 - 16:24

کابل(پژواک،١٧ اسد ٩٦): سيستم مديريت معلومات احصاييوى (SMIS) به هدف جمع آورى ارقام احصايوى به موقع و دقيق، در ادارۀ مرکزى احصايه افغانستان گشايش يافت.

شيرمحمد جامى زاده سرپرست اين اداره امروز در مراسم افتتاح اين سيستم در کابل گفت که اين سيستم به کمک مالى صندوق وجهى ملل متحد براى زنان (UNFPA) و همکارى تخنيکى وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى ايجاد شده است.

او هزينه فعال کردن اين سيستم را مشخص نکرد.

موصوف گفت که از طريق اين سيستم اداره مرکزى احصايه با اداره هاى ديگر به شکل آنلاين وصل است و اداره ها معلومات احصاييوى را از طريق اين سيستم در اختيار آن اداره قرار مى دهند.

به گفته او اداره هاى ذيربط تا حال آمار را به شکل کتبى در اختيار آن اداره قرار مى دادند.

وى گفت که ارسال کتبى آمار و معلومات احصايوى مورد نياز سبب تاخير در کار ميشد و برخى اوقات مشکلات نوشتارى نيز مى داشت.  

عبدالولى وفى آمر تکنالوژى معلوماتى اين اداره مى گويد که به اساس اين سيستم کتابخانه الکترونيکى نيز در صفحه انترنتى اداره مرکزى احصايه ايجاد شده است.

او مى گويد که در اين کتابخانه تمام معلومات احصايوى ذخيره مى شود و کسى که به آن نياز داشت باشد مى تواند آن را از اين کتابخانه به دست آورد.

محمد هادى هدايتى معين مالى و ادارى وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى، در مراسم امروز گفت که ايجاد اين سيستم در ادار مرکزى احصاييه، بسيار ضرورى بود، زيرا با ايجاد اين سيستم در اين بخش شفافيت و سرعت به وجود مى آيد.

موصوف مى گويد که ادارات ذيربط بايد در حفظ امنيت آمار توجه جدى داشته باشند و افراد مسلکى را جذب نمايند، زيرا اگر بى توجهى شود ممکن اشخاص غير مسوول به آمار و ديتا (داده هايى) که از طريق سيستم يادشده با اداره مرکزى احصايه شريک مى شود، دسترسى پيدا کنند.

ريبيکا تاوريس(Rebecca Tavares) رییس اداره زنان ملل متحد در اين نشست گفت که آمار دقيق و به موقع براى ساختن ستراتيژى­ها خيلى مهم است.

وى نيز مى گويد که اداره هاى ذيربط بايد براى حفظ امنيت معلومات احصايوى توجه داشته باشند.

آمر تکنالوژى معلوماتى ادارۀ مرکزى احصايه مى گويد که براى حفظ امنيت معلومات احصايوى، افراد مسلکى در اين اداره جذب شده و قرار معلومات او اين بخش در تمام اداره ها از سوى افراد مسلکى مديريت مى شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement