خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

لوى څارنوالى: تحقيق همه جانبه در مورد رويداد "ميرزا اولنگ" صورت ميگيرد

لوى څارنوالى: تحقيق همه جانبه در مورد رويداد "ميرزا اولنگ" صورت ميگيرد

Aug 10, 2017 - 14:44

کابل (پژواک،١٩ اسد ٩٦): لوی څارنوال کشور، کشتارغيرنظاميان در درۀ ميرزا اولنگ ولايت سرپل را، جنايت بزرگ عليه بشريت خواند و اعلام کردکه به زودى تحقيق همه جانبه در مورد اين رويداد آغاز مى شود و تمام ابعاد آن، به بررسى گرفته خواهدشد.

څارنپوه محمد فريد حميدی لوی څارنوال کشور که امروز در پايان نشست سه روزه تحت عنوان"مبارزه با فساد اداری در سکتور امنيتی و دفاعی کشور" در کابل صحبت می کرد، گفت که گزارشات ومعلومات ابتدايى نشان ميدهدکه در رويداد دره  ميرزااولنگ ولايت سرپل، عناصرى از جنايت عليه بشريت وجود دارد.

وى افزود: "رويداد ميرزا اولنگ، يکى از جرايم جدى بين المللى است که رسيدگى به آن، شامل صلاحيت محکمه بين المللى مى شود؛ اما صلاحيت اولى رسيدگى از محاکم و ارگان هاى عدلى وقضايى افغانستان است و ما يک تحقيق همه جانبه را راجع به اين حادثه اعلام ميکنيم و اين تحقيق در ميرزا اولنگ انجام خواهدشد."

حميدى گفت که اداره لوى څارنوالى با انصاف، مسلکى بودن، با ظرفيت  و توانايى، تمام ابعاد اين رويداد  را بررسى مى کند.

موصوف افزود: "ما به مردم و دولت افغانستان اطمينان مى دهيم که اين تحقيقات ما، دست عدالت را به گريبان تمام کسانى که مرتکب اين جنايت شده اند، امرکردند، برنامه ريزى کردند، در داخل افغانستان و خارج افغانستان، مى رسانيم و  برخورد ما منصفانه و عادلانه خواهد بود."

رييس جمهور کشور نيز گفته است که دشمنان مردم افغانستان با کشتار غيرنظاميان، در منطقه ميرزا اولنگ ولايت سرپل نشان دادندکه هيچ مرزى را به رسميت نمى شناسند؛ اما نيروهاى امنيتى  انتقام اين " فاجعه قتل عام "را از عاملان  آن خواهند گرفت.

مقامات محلی در سرپل گفته‌اند که چهار روز قبل، مخالفان مسلح پس از شکست دراين ولايت، دست‌کم ٥٢ غيرنظامی را که کودکان و زنان هم مشمول آن بودند، در منطقه ميرزا اولنگ ولايت سرپُل کُشتند.

براساس گفته های مقامات اين ولايت، مهاجمان ابتدا به يک پوستۀ بازرسی پوليس محلی حمله کردند و سپس وارد روستا شدند و غيرنظاميان را به گلوله بستند.

اما طالبان، کشتار غيرنظاميان در ميرزا اولنگ ولايت سرپل  را رد کرده اند.

ازسويى هم جاويد فيصل معاون سخنگوی رياست اجراييه حکومت که امروز در نشست خبرى صحبت مى کرد گفت که نيروهاى امنيتى بيشتر به ولايت سرپل براى واپسگيرى منطقه ميرزا اولنگ رسيده اند و عنقريب عمليات آغاز خواهدشد.

وى، علت تاخير در آغاز عمليات را حفظ جان، مال و صدمه نرسيدن به مردم ملکی عنوان کرده، گفت که به منظور صدمه نرسيدن به افراد غيرنظامی، عمليات نيروهای امنيتی با تاخيرمواجه شد؛ اما حکومت   انتقام خون قربانيان رويداد يادشده را  خواهد گرفت.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement