خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قوماندان امنيۀ پيشين هلمند به سه سال حبس محکوم شد

قوماندان امنيۀ پيشين هلمند به سه سال حبس محکوم شد

Aug 12, 2017 - 16:39

کابل (پژواک، ٢١ اسد ٩٦): عبدالرحمن سرجنگ قوماندان امنيۀ پيشين هلمند، در يک محکمۀ ابتدايى مرکز عدلى و قضايى مبارزه با جرايم سنگين فساد، به سه سال حبس تنفيذى محکوم شد.

عبدالرحمن سرجنگ، در ماه ميزان سال ١٣٩٤ به حيث قوماندان امنيۀ هلمند توظيف شد؛ اما بعد از پنج ماه دوباره برکنار، متهم و به څارنوالى معرفى گرديد.

موصوف به سوء استفاده از صلاحيت وظيفوى، اختلاس در يک موتر دولتى و رها کردن دو مظنون به شکل غيرقانونى از نظارتخانه متهم است.

عبدالرحمن اديب څارنوال قضيه، امروز در نخستين جلسۀ محاکمه سرجنگ در اين مرکز، ضمن وارد نمودن اتهامات ياد شده بر وى گفت که موصوف، نزديکان خود را به شکل غير قانونى در صفوف پوليس هلمند توظيف کرده، که به علت آن بعضى مناطق هلمند از سوى مخالفين مسلح دولت تصرف شده است.

او افزود که سرجنگ، خواهرزادۀ خود( صلاح الدين) را به حيث سرپرست آمريت مبارزه با مواد مخدر حوزۀ امنيتى اول هلمند توظيف کرده بود؛ اما صلاح الدين متهم است که يک شخص را به شکل غيرقانونى بازداشت و در بدل ٥٠٠ هزار کلدار رها کرده است.

اديب افزود که در دست داشتن در اين جرم، با سرجنگ نيز متهم است.

څارنوال گفت که سرجنگ متهم است که پسر و محافظان او، به امر وى يک موتر کرولا را از ورکشاپ قوماندانى امنيه، به بهانۀ ترميم کشيده و آن را به قيمت ١٨٠٠ دالر امريکايى فروخته است.

اما محمود اکبرى وکيل مدافع سرجنگ، ادعاهاى څارنوال را بى بنياد خواند و گفت که اين اتهامات، از سوى برخى وکلاى ولسى جرگه، به منظور نام بدى و برطرف نمودن سرجنگ وارد شده است.

موصوف از کدام عضو ولسى جرگه نام نبرد و افزود که اسناد و شواهد در مورد اتهامات بسته شده بر سرجنگ وجود ندارد.

اکبرى گفت: "این ادعای څارنوال، بسيار خنده آور است که سرجنگ يک موتر را ١٨٠٠دالر فروخته و پول آن را حيف و ميل کرده است، اگر قوماندان امنيه پول را حيف و ميل مى کرد، با يک قاچاقبر تماس مى گرفت، ميليون ها دالر را به دست مى آورد؛ اما خوشبختانه که اين کار را نکرده است، بلکه قاچاقبران مواد مخدر و مافيا توانستند که مانع مقابل خود را که سرجنگ بود، بدنام سازند."

عبدالرحمن سرجنگ در نشست امروزى محکمه گفت: "والله بالله که مرتکب اين کار کرده نشدم، در راه خدمت وطن هشت بار زخم برداشتم، صدها تقديرنامه دارم، در هيچ نوع از دوسيه هاى خدمت ٣٥ سال گذشتۀ من هيچ نوع مانع، فساد و اتهام اختلاس نيست، از شما هيئت قضايى خواهان عدالت هستم."

اما محکمه، سرجنگ را به سه سال حبس تنفيذى محکوم کرد و گفت که اگر موصوف بر اين فيصله قناعت ندارد، مى تواند که تا بيست روز استيناف خواهى کند.

سرجنگ گفت که فيصلۀ اين محکمه را نمى پذيرد و استيناف مى خواهد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement