خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سمر: نياز است محکمۀ جزايى بين المللى در افغانستان مداخله کند

سمر: نياز است محکمۀ جزايى بين المللى در افغانستان مداخله کند

Aug 16, 2017 - 15:50

کابل (پژواک،٢٥ اسد ٩٦): کميسيون حقوق بشر افغانستان مى گويد که محکمۀ جزايى بين المللى، بايد در قضاياى جرايم جنگى و ضدبشرى در کشور مداخله کند؛ زيرا سيستم عدلى و قضايى موجود، توانايى لازم اقدام در برابر همچو قضايا را ندارد.

سيما سمر که امروز (چهارشنبه) در نشست آغاز تحقيق ملى تحت نام «حمايت از حقوق قربانيان تروريزم و مخاصمات مسلحانه» در کابل صحبت مى کرد، گفت که محکمه جزايى بين المللى، زمانى مداخله کرده مى تواند که حکومت ها در اين قسمت ناتوان باشند و يا نخواهند بر ضد جرايم جنگى و ضد بشرى اقدام کنند.

به گفته او محکمه جزايى بين المللى، مى تواند کسانى را تحت تعقيب قرار دهد که فرمان انجام جرايم جنگى و ضد بشرى را مى دهند.  

خانم سمر افزود که براى تامين عدالت و از بين بردن معافيت در بخش جرايم ضد بشرى، بايد در سطح جهانى لابى شود تا زمينه براى مداخله محکمۀ جزايى بين المللى، در افغانستان مساعد گردد.

افغانستان در سال ٢٠٠٣ ميلادى، عضويت محکمه جزايى بين المللى را کسب کرده است.

وحيدالله ارغون معاون لوى څارنوالى افغانستان، در نشست يادشده گفت که رابطه ميان محکمه جزايى بين المللى و نهادهاى عدلى و قضايى افغانستان، وجود دارد.

او افزود که در صورت نياز، از صلاحيت هاى اين محکمه کار گرفته خواهد شد.

تحقيق ملى

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، همچنان از آغاز تحقيق ملى به منظور حمایت از قربانیان جنگ، جبران خساره و کمک به آنها خبر داد.

در اعلاميه اين کميسيون آمده است که بررسى و تحليل همه جانبه از وضعيت بازماندگان قربانيان تروريزم و مخاصمات مسلحانه، جلب توجه دولت و ساير سازمان هاى ملى و بين المللى در حمايت از بازماندگان قربانيان، افزايش پاسخگويى دولت افغانستان در حمايت از قربانيان تروريزم و جنگ از طريق رسيدگى به قضاياى جنايات جنگى و جنايت عليه بشريت، با استفاده از ميکانيزم هاى ملى و بين المللى، از اهداف اين تحقيق مى باشد.

همچنان منبع افزود که يافتن راهکار­ها و ميکانيزم­ها در زمينۀ حمايت از قربانيان و کاهش تلفات افراد ملکى از طريق جلب توجه تمام طرف هاى درگير، به منظور رعايت اصول حقوق بشردوستانۀ بين المللى نيز شامل اين اهداف مى باشد.

رييس اين کميسيون گفت که اين تحقيق به همکارى وزارت هاى امور داخله، دفاع ملى، عدليه، کار و امور اجتماعى، صحت عامه و لوى څارنوالى تا ماه جدى سال روان تکميل خواهد شد.

وى افزود که رعايت، حمايت، بهبود و تحقيق حقوق بشرى شهروندان، از مکلفيت هاى اساسى و فورى دولت افغانستان مى باشد.

سمر در ادامۀ گفت: «دولت افغانستان نخست از همه، از حقوق بشرى شهروندان حفاظت و پاسدارى نمايد، ثانيا ميکانيزم هاى همه جانبه و موثر براى حمايت از حقوق قربانيان تروريزم و جنگ را طرح و تصويب نمايد، با عاملين جنايات، برخورد قاطعانه و به جنايات جنگى و جنايات عليه بشريت رسيدگى نموده تا به عدالت و صلح پايدار دست يابيم.»

به اساس معلومات سمر؛ در شش ماه اول سال ٢٠١٧ ميلادى، پنج هزار افغان ملکى درجنگ ها کشته شده اند.

موصوف افزود که بايد طرفين درگير جنگ در افغانستان، قوانين بين المللى بشردوستانه را مراعات کنند. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement