خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

چين ٩٠ ميليون دالر با افغانستان کمک مى کند

چين ٩٠ ميليون دالر با افغانستان کمک مى کند

Sep 10, 2017 - 14:37

کابل (پژواک،١٩سنبله ٩٦): مقامات محلى در ولايت بدخشان مى گويد که کشور چين، تعهد سپرده که بيش از ٩٠ ميليون دالر امريکايى را در پروژه هاى انکشافى در اين ولايت به مصرف برساند.

احمد فيصل بيگزاد والی بدخشان، که امروز در مراسم تجليل از شانزدهمين سالروز ترور احمدشاه مسعود قهرمان ملى کشور، در شهر فيض آباد صحبت مى کرد گفت که در نتيجه پايمردى و رشادت نيروهاى امنيتى و مجاهدين، امنيت تاحدى در ولايت بدخشان تامين گرديده است.

وى پاکستان را به حمايت از تروريزم متهم نموده گفت که پاکستان حامی تروريزم است وناامنی های افغانستان، نتيجۀ حمايت پاکستان از تروريستان مى باشد.

والى بدخشان در بخش ديگرى از سخنانش، از علاقمندى کشورهاى خارجى براى سرمايه گذارى در بدخشان يادآورى نموده گفت که در سفر اخير، سفير چين مقيم کابل به ولايت بدخشان وعده سپردکه کشورش  ٧٠ ميليون دالر امريکايى در تمديد  لين شبکه فايبر نوری از شهر کاشغر چين از طريق پامير بدخشان به ولسواليهای واخان  اشکاشم٬ زيباک و بالاخره به شهر فيض آباد وصل مى گردد کمک مى نمايد.

موصوف افزود: "تطبيق اين پروژه، يک مژدۀ نيک به مردم بدخشان است که روابط تجارتى، فرهنگی و اجتماعی  افغانستان و چين را تحکيم خواهد بخشيد، و ازسوى هم چين ٢٠ ميليون دالر ديگر را  دربخش اعمار کلينيک های صحی ٬مکاتب و احداث سرک های روستايى در ولسوالى های واخان٬ اشکاشم، زيباک وشغنان هزينه خواهد کرد."

ازسويى هم والى بدخشان گفت که کشور چين،  قرار است يک لوای کوهی را در چوکات نيروهای امنيتی بخاطر حفاظت از سرحدات بدخشان ايجاد و آنرا تجهيز و تمويل نمايند.

موصوف افزود که درحال حاضر، در ولايت بدخشان امنيت نسبی تامين است وپروژه های انکشافی يکی بعد ديگرى، در اين ولايت تطبيق مى گردد؛ اما به گفته وى، کسانى هستند که در مورد وضعيت امنيتى بدخشان تبليغات منفى مى نمايند.

اين مقام بلندپايه محلى دربدخشان گفت: "رياست امنيت ملی، در مورد افراد مغرض که بدخشان را مى خواهند ناامن نشان بدهند، اقدام نموده و آنانرا شناسايى و به پنجۀ قانون بسپارند."

اين مقام محلى ولايت بدخشان افزود که به دليل امنيت خوب اين ولايت، کارساخت شاهراه فيض آباد-بهارک درحال تکميل شدن است و کارساخت سرک شاهراه ابريشم از بهارک تا اشکاشم نيز جريان دارد و ازسوى هم کارساخت و ساز بند برق شورابک در فاصله شش کيلومتری شهر فيض آباد بالای دريای کوکچه، جريان دارد.

غلام ربانی حيدری رييس مخابرات و تکنالوژى معلوماتى ولايت بدخشان گفت: "قبلاً وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی، تفاهمنامه اى را با کشور چين در بخش ارتباطات به امضا رسانيده بود، که به اساس همين تفاهمنامه امروز کشور چين فايبر نوری را از سرحد واخان به مرکز بدخشان وصل مى نمايد."

موصوف افزود که فايبر نوری، قبلاً از کابل به بدخشان از طريق کندز و تخار وصل گرديده که با لين فايبر نوری از کشور چين، اين لين به کابل نيز وصل خواهد شد.

موصوف علاوه کردکه در مسيراين لين فايبر نوری، شش ولسوالی ولايت بدخشان قرار دارد، که اين ولسوالى ها از خدمات انترنتی با نرخ ارزان استفاده خواهند نمود.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement