خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خانواده هاى بيجاشدۀ ولسوالى جانيخيل خواستار کمکهاى اوليه شدند

مهاجرين

ارشيف

خانواده هاى بيجاشدۀ ولسوالى جانيخيل خواستار کمکهاى اوليه شدند

Sep 13, 2017 - 15:33

خوست (پژواک، ٢٢ سنبله ٩٦): باشندگان ولسوالى جانيخيل ولايت پکتيا که در اين اواخر، از اثر جنگها در ولسوالى نامبرده، به ولايت خوست بيجا شده اند؛ از دولت و ادارات کمک کننده خواسته اند که با آنها کمک مواد اوليۀ خوراکى و غيرخوراکى نمايند.

لوگرخان يکى از باشندگان ولسوالى جانيخيل که يک هفته قبل، يکجا با فاميل خود به شهر خوست آمده و در يک خانه کرايى زندگى ميکند، گفت که به مواد اوليۀ خوراکى و غيرخوراکى شديداً نياز دارد.

لوگرخان، امروز به آژانس خبرى پژوک گفت که در جنگهاى شديد ميان نيروهاى امنيتى و طالبان در اين ولسوالى، فقط موفق به فرار شده و ديگر اموال و مواد آنها در خانه هاى شان، جا مانده است.

وى افزود: "در اين ولسوالى خانه هاى مردم ضرر زياد ديده؛ ما درآنجا سه هفته محاصره بوديم، که تنها با يک جوره کالا از آنجا بيرون شده ايم."

برعلاوۀ آن، به گفته مسوولين و باشندگان محل، صدها خانواده بخاطر حفظ جان خود از ولسوالى بيجا شده اند.

حکيم فيصل باشنده ولسوالى جانيخيل گفت که اکثريت خانواده هاى بيجاشدۀ اين ولسوالى، به شهر گرديز مرکز اين ولايت، ولسوالى چمکنى اين ولايت، و به ولايت خوست بيجا شده اند.

وى در صحبت با پژواک، بر دولت و نهادهاى کمک کننده انتقاد نموده گفت که با خانواده هاى بيجا شده، در زمان معينش کمک نکرده اند.

وى گفت: "کمکهاى عاجل چه مفهوم دارد؟ اگر در مدت يک و نيم ماه به کسى کمک نرسد، آيا ما به همچو کمک، کمکهاى عاجل گفته ميتوانيم؟ مه به نمايندگى همه بيجاشدگان، از مسوولين ولايت خوست شديداً گله دارم؛ طوريکه لازم بود، با ما کمک نکرده اند."

در عين حال، محمد هاشم حليم رييس امور مهاجرين و بيجاشدگان ولايت خوست گفت که از جنگهاى ولسوالى جانيخيل، به اين ولايت حدود ٢٠٠ خانواده آمده اند.

وى به پژواک گفت که بعد از تکميل سروى، با اين تعداد خانواده ها کمک اوليه رسانده اند؛ اما در حال حاضر نيز جريان تثبيت خانواده هاى بيجاشده، جريان دارد و در آيندۀ نزديک به آنها کمکهاى اوليه صورت خواهد گرفت.

موصوف افزود: "خانواده هايى که سرپناه ندارند، به آنها خيمه ميدهيم، خانواده هايى که تشناب ندارند، به آنها در ساختن تشناب همکارى ميکنيم؛ اما مواد خوراکى را به همه خانواده ها توزيع ميکنيم."

در حال حاضر که در ولسوالى جانيخيل عمليات جريان دارد، خانواده هاى بيجاشدۀ اين ولسوالى نگران اند که شايد برگشتن اين ولسوالى به حالت عادى، زمانگير باشد.

اما حفيظ الله مبارز عضو شوراى ولايتى پکتيا به پژواک گفت که مناطق بيشتر اين ولسوالى، از وجود طالبان مسلح تصفيه شده و اين ولسوالى، حالا وضعيت عادى را به خود گرفته است.

قابل يادآورى است که ولسوالى جانيخيل، با ولسوالى هاى صبرى و موسى خيل ولايت خوست، سرحد مشترک دارد، که اين ولسوالى در مدت يک سال، سه بار به دست طالبان سقوط کرده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement