خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بانک انکشاف اسلامى، ٧٤ ميليون دالر به افغانستان قرضه می دهد

بانک انکشاف اسلامى، ٧٤ ميليون دالر به افغانستان قرضه می دهد

Sep 16, 2017 - 18:56

کابل (پژواک، ٢٥ سنبله ٩٦): بانک انکشاف اسلامى، ٧٤ ميليون دالر امريکايى  قرضۀ سهل و بدون تکتانه به افغانستان مى دهد تا از اين پول، در پروژه سرک حلقوى شهر کابل استفاده شود.

قرارداد اين قرضه، امروز در حضور داشت محمد اشرف غنى رييس جمهور کشور، ميان اکليل حکيمى وزير ماليه افغانستان و سيدآقا معاون  بانک انکشاف اسلامى در افغانستان امضا شد.

 مصطفى آريا رييس عمومى انسجام کمک هاى وزارت ماليه افغانستان در نشست خبری مشترک با سيدآقا معاون بانک انکشاف اسلامى در افغانستان گفت به اساس تفاهمى که صورت گرفته است، افغانستان تا ٢٥ سال آينده بايد اين قرضه را که تکتانه ندارد، به اين بانک بپردازد.

وى افزود که کار سروى و ديزاين اين سرک تکميل شده، هرچه زودتر پروسه تدارکات اين پروژه تکميل مى شود و کار عملى آن بعداً آغاز خواهد شد.

او گفت که اين پروژه در مجموع به ٣٠٠ ميليون دالر امريکايى نياز دارد؛ اما در آغاز به ١١٠ ميليون دالر نياز است که ٧٤ ميليون دالر، از قرضۀ بانک انکشاف اسلامى و متباقى (٣٦ ميليون دالر) از بودجه حکومت پرداخت خواهد شد.

اين سرک(به طول ۹۵ کیلومتر) از جادۀ کابل – جلال آباد در منطقۀ پلچرخى شهر کابل آغاز و با عبور از نقاط تقاطع در جادۀ کابل – پروان در مربوطات ولسوالى ده سبز، جادۀ کابل – ميدان وردک در منطقۀ قلعۀ حيدرخان ولسوالى پغمان و جادۀ کابل – لوگر در مربوطات ولسوالى چهارآسياب، کابل را با ولايات همجوار وصل مى کند.

آريا گفت که هشت سال پيش، اقدامات مقدماتی براى ساخت سرک حلقوى کابل آغاز شده؛ اما تا حال به دليل موانع در تصفيه و استملاک زمين و محدوديت هاى مالى، کار عملى آن آغاز نشده است.

سيد آقا معاون بانک انکشاف اسلامى، در نشست امروز تاکيد نموده گفت که بايد حکومت افغانستان هرچه زودتر کار عملى اين سرک را آغاز کند.

وى گفت که در اين بانک، شرايط قرضه دهى طورى است که بايد پس از امضاى قرارداد قرضه، تا يک سال کار عملى پروژه آغاز گردد؛ در غير آن قرارداد قرضه را فسخ مى کند.

موصوف افزود که بانک انکشاف اسلامى، از اين قبل نيز با افغانستان در بخش هاى زيربنايى کمک کرده است.

او گفت که اين بانک در آيندۀ نزديک در بخش انرژى برق آفتابى و قرضه هاى کوچک، مطابق به شرايط اسلامى نيز افغانستان را کمک کند.

همچنان، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی گفته است که امروز قرارداد احداث بخش های اول و دوم سرک قیصار-لامان(جزو شاهراه حلقوی کشور) از سوی یما یاری سرپرست وزارت فواید عامه و نماینده های دو شرکت برندۀ هندی و چینایی امضاء شد.

گفته شده است که طول مجموعی این جاده ۸۲ کیلومتر بوده که با هزینه حدود ۸۵ میلیون دالر، کمک بانک انکشافی آسیایی در مدت کمتر از سه سال تکمیل خواهد شد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement