Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"شبکه ملی زنان در حکومتداری محلی" ایجاد شد

"شبکه ملی زنان در حکومتداری محلی" ایجاد شد

Sep 19, 2017 - 18:35

کابل (پژواک، ۲۸سنبله ۹۶): ادارۀ مستقل ارگان های محل می گوید که در راستای بهبود نقش زنان در حکومتداری و رسیدگی به مسائل آنان در این زمینه، شبکۀ ملی زنان در حکومتداری محلی ایجاد شده است.

عبدالمتین بیگ رئیس عمومی اين اداره، امروز در آغاز نشست سه روزه که امروز با حضور حدود ۲۰۰ تن از زنان از ۳۴ ولایت کشور در کابل آغاز شد، از ایجاد این شبکه خبر داد.

وی با اشاره به انتقاد ها از نقش کمرنگ زنان در حکومتداری محلی گفت تنها چیزی که مانع رشد استعدادهای زنان درعرصه های اجتماعی در محلات شده، موانع مالی و تبعیض جنسیتی در برابر آنهاست.

رئیس اداره مستقل ارگان های محل افزود: "فرهنگ محلی در افغانستان فرهنگ مرد سالاری است، باید درآن زنان راه پیدا کنند، باید برای ازمیان بردن بعضی رسوم و فرهنگ ها، راهکارهايی در نظر گرفته شود که یکی آن هم، همین کشانیدن زنان درحکومتداری محلی و خشونت های ساختاری می باشد که باید شناسایی شوند."

منیره یوسف زاده سخنگوی ادارۀ مستقل ارگان های محل، به خبرنگاران گفت که انتظار می رود بعد از این و با فعالیت شبکه ملی زنان در حکومتداری محلی، نقش زنان بهبود یابد.

دلبر نظری وزیر امور زنان که در این مراسم شرکت کرده بود گفت که جنگ، نبود شغل، بیسوادی، موانع اجتماعی و خشونت گسترده، سبب دور شدن زنان از بدنه حکومت شده است.

وی با استقبال از این اقدام اداره ارگان های محلی گفت: "این یک گام مهم در سهیم ساختن زنان در حکومتداری خوب، رفع  تبعیض جنسیتی و فقدان منابع مالی برای آنان خواهد بود."

خاور امینی رئیس امور زنان ولایت خوست و از جمله شرکت کنندگان این نشست گفت که امیدوار است این شبکه، بتواند به حضور بیشتر زنان در ادارات دولتی کمک کند.

به گفته وی، در خوست بیشتر زنان دربخش های اجتماعی، فرهنگی، تعلیمی وتحصیلات عالی، با مشکل مواجه هستند و لازم است برای ارتقاى نقش زنان در حکومتداری محلی، به این مسائل رسیدگی شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement