خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى، فردا با ترمپ روى توسعۀ روابط دو کشور گفتگو ميکند

غنى، فردا با ترمپ روى توسعۀ روابط دو کشور گفتگو ميکند

Sep 20, 2017 - 17:08

کابل (پژواک، ٢٩ سنبله ٩٦): رييس جمهور افغانستان، فردا با همتاى امريکايى اش روى توسعۀ روابط دو کشور، همکارى در مبارزه با دهشت افگنى و بلند بردن ظرفيت نيروهاى امنيتى افغان گفتگو مى کند. 

همچنان قرار است که رييس جمهور محمد اشرف غنى، فردا با رييس سازمان ملل متحد و مقام هاى برخى کشورهاى ديگر نيز در ايالات متحدۀ امريکا ديدارهاى جداگانه داشته باشد.

محمد اشرف غنى رييس جمهور افغانستان، در راس يک هيئت عاليرتبه جهت اشتراک در هفتادمين نشست مجمع ملل متحد، عازم ايالات متحدۀ امريکا شده است.

رییس جمهور غنی، شب گذشته در سخنرانى خود در مجمع عمومى ملل متحد؛ مبارزه با دهشت افگنى را در افغانستان مشروط به همکاری صادقانۀ همسایه ها دانسته و ضمن تاکيد بر گفتگوى ميان دولت هاى افغانستان و پاکستان، از طالبان خواست که براى صلح به گفتگوی بین الافغانی بپیوندند.

او در حاشيۀ نشست يادشده با رؤساى جمهور امارات متحدۀ عربى، اتريش و فنلند و همچنان با صدراعظم دنمارک ملاقات هاى جداگانه داشت و با اين مقام ها، روى توسعۀ همکارى دو جانبه صحبت هايى کرده است.

 شاه حسين مرتضوى سرپرست دفتر سخنگوى رييس جمهور، امروز در نشست خبرى در کابل گفت که قرار است فردا رييس جمهور محمد اشرف غنى، با دونالد ترامپ رييس جمهور ايالات متحده امريکا، رييس سازمان ملل متحد، رييس صندوق انکشافى ملل متحد، صدراعظم جورجيا و وزراى خارجه هند و انگلستان، ملاقات هاى جداگانه داشته باشد.  

به گفتۀ او رؤساى جمهور افغانستان و امريکا روى مسايلى چون توسعۀ روابط دو کشور، همکارى در مبارزه با تروريزم در افغانستان و منطقه و بلند بردن ظرفيت نيروهاى امنيتى افغان صحبت خواهند کرد.

مرتضوى، در جواب سوالى گفت که پس از اعلام استراتيژى جدید امریکا، توانمندی نیروهای هوایی افغان دو برابر شده است.

به اساس اين استراتیژی که در اواخر ماه اسد سال روان، از سوى دونالد ترمپ اعلام شد، این کشور نیروهای خود را در افغانستان افزايش مى دهد. قرار است سه هزار نيروى اضافى آن کشور وارد افغانستان شود.  

ترامپ گفته است که کشورش در برابر حضور گروه هاى دهشت افگن در پاکستان، ساکت بوده نمى تواند و پناهگاه هاى امن دهشت افگنان را که در پاکستان و افغانستان وجود دارد و خطر براى امريکا است، از بين مى برد.

مرتضوى در پاسخ به سوالى مبنى بر اينکه پاکستان حاضر است در راستاى تامين امنيت با افغانستان همکارى کند، گفت: «ما بايد مشکل خود را با پاکستان حل کنيم؛ در غير آن وضعيت بدتر خواهد شد.»

وى گفت که افغانستان به غير از پاکستان، با هيچ کشور ديگرى مشکل ندارد و با تمام کشورها روابط افغانستان در حال بهبود مى باشد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement