Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اسناد٦٠٠ نمره زمين رهايشى در باميان به مهاجرين توزيع شد

اسناد٦٠٠ نمره زمين رهايشى در باميان به مهاجرين توزيع شد

Sep 24, 2017 - 16:23

باميان (پژواک، ٢ ميزان ٩٦): وزارت امور مهاجرين،  اسناد ٦٠٠ نمره زمين رهايشى را در شهرکى که امروز در ولايت باميان افتتاح شد، به خانواده هاى مهاجر توزيع کرد.

اين شهرک که امروز ازسوى سيد حسين عالمى بلخى وزير امور مهاجرين وعودت کننده ها  افتتاح شد، در فاصله ٣٠ کیلومتری غرب مرکز بامیان در منطقه شش پل و در مسیر شاهراه بامیان – کابل قرار دارد.

وزیر امور مهاجرین، در مراسم افتتاح اين شهرک در منطقۀ ياد شده گفت که این یک شهرک معیاری است که تمام ملحقات، مانند مسجد جامع، مکتب، کلينيک صحی، پارک تفریحی و ساحات تجارتی در آن در نظر گرفته شده است.

وی افزود که این شهرک، به مساحت ٧٧٥ جریب زمین ساخته مى شود، که اسناد توزيع ٥٩٩ نمره رهایشی آن، امروز آغاز گرديد.

او علاوه کرد که وزارت مهاجرین در قسمت زیربناهاى این شهرک، مانند سرک و آب همکاری خواهد داشت.

این شهرک در نزدیکی و متصل به دامنه کوه های حاجیگگ قرار گرفته؛ جايی که مهمترین معدن آهن افغانستان قرار دارد. منطقه شش پل از ابتدا جهت استخراج معدن آهن حاجیگگ برای کمپلکس شرکت هايی که در امور استخراج آن کار میکنند، در نظر گرفته شده بود.

اما وزیر مهاجرین، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين مسئله را با وزارت معادن حل نموده و در آینده وزارت معادن، زمین های دیگری را برای کارشان تدارک خواهند کرد.

محمد آصف مبلغ سرپرست ولایت بامیان، از وزارت مهاجرین خواست که شهرک های بیشتری را برای مهاجرین در نظر بگیرند؛ زیرا این شهرک توانسته فقط ١٠ درصد مهاجرین بامیان را جابجا نماید و ٧٢٠٠ خانوادۀ دیگر مهاجرین، بدون سرپناه قرار دارند.

به گفتۀ موصوف، نبود اشتغال برای مهاجرین از دیگر معضلات این ولایت میباشد، که اميد است وزارت مهاجرین، در این مورد مهاجرین بامیان را کمک نماید.

وزیر مهاجرین وعده داد که در زمینه امداد مستحقین بخصوص مهاجرین، با مؤسسات صحبت نموده و در زمستان پیش رو قرار است کمک های قابل ملاحظه ای برای مهاجرین و بیجاشدگان توزیع گردد.

او افزود که در مجموع وزارت مهاجرین در ولایات مختلف،  ساخت ٦٢ شهرک را روی دست دارد، که بعضی آنها توزیع و بعضی از این شهرک ها در حال دیزاین و نقشه کشی میباشند.

دادعلی یکی از این مهاجرین که سند يک نمره زمين رهايشى را به دست آورد، به پژواک گفت که برای اولین بار پس از ١٦ سال، در ولایت بامیان نمرات رهایشی توزیع شد و امیدوار است که برای همه مهاجرین که به وطن بازگشته اند، نمرات رهایشی توزیع گردد.

وى افزود: "توقع داریم که دولت در زمینۀ ساخت و ساز زیربنا و خدمات در این شهرک، مهاجرین را یاری رسانده و ما را تنها نگذارد."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement