خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"وضعیت شهر کابل تا یک سال آینده از حالت فعلی بیرون خواهد شد"

"وضعیت شهر کابل تا یک سال آینده از حالت فعلی بیرون خواهد شد"

Sep 24, 2017 - 18:46

کابل (پژواک، ٢ ميزان ٩٦): سرپرست شاروالی کابل مى پذيرد که خدمات شاروالى، معيارى و کافى نيست؛ اما گفت که بيشتر وقت او را، شرکت در نشست هاى شوراى ملى، رياست جمهورى و رياست  اجرائيه ضايع مى شود.   

اين در حالى است که آژانس خبرى پژواک، سه روز پيش گزارشى را در مورد رضايت بخش نبودن خدمات شاروالى را منتشر کرد. 

در اين گزارش آمده است که در اکثر آن عده نواحى شهر کابل که همکارى مردم با شاروالى «تقریبا مناسب» است، رضايت از خدمات شاروالی نيز تقریبا در حد مناسب قرار دارد؛ اما در کُل ميزان رضایت مردم از خدمات شهرى، در حد بسيار پايين قرار دارد. 

مشرانو جرگه، امروز عبدالله حبیب زی سرپرست شاروالی کابل را در پیوند به افزایش زباله ها در شهر کابل و يما يارى سرپرست وزارت فوايد عامه را به دليل آغاز نشدن سرک حلقوی کابل، به این جرگه فرا خوانده بودند.

سرپرست شاروالی کابل گفت که تنها شاروالی کابل، توانایی جمع آوری ۴۷ در صد زباله هاى شهر را دارد.

او که بيش از يک سال پيش به حيث سرپرست شاروالى توظيف شده است، پذيرفت که کار شاروالی برای شهریان کافی و معیاری نیست؛ اما با طرحى که دارد وضعیت شهر کابل تا یک سال آینده از حالت فعلی بیرون خواهد شد.

به گفته موصوف؛ شاروالی کابل در نظر دارد تا پاک کاری پنج ناحیه شهر کابل را به سکتور خصوصی واگذار نماید تا خدمات بهتر به مردم ارایه شود و کارمندانی را که در این پنج ناحیه مصروف کار هستند، در مناطق دیگر توظیف نمايد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ساخت خودسر منازل در شهر کابل گفت که شاروالی پلانى را تهيه کرده است که به اساس آن، جلو اعمار خودسر منازل گرفته خواهد شد.

او افزود که به اساس اين پلان، آن عده از منسوبین پولیس به ارگانهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد که در اين قسمت غفلت مى کنند.

او گفت که در حال حاضر، کار ۸۰ درصد از ساختمان هایی که به شکل خودسر آغاز شده بود، متوقف شده است.

به گفته موصوف؛ درحال حاضر ۱۴۰۰ کیلومتر سرک در شهر کابل نیاز به باسازی  دارد که ۱۸۰ کیلو متر آن، در سال جاری بازسازى شده  و حدود ۲۲۰ کیلومتر دیگر تحت کار قرار دارد.

سرپرست شاروالی کابل گفت که با استخدام یک تعداد کارمندان در این اداره، حالا ظرفیت بخش احداث سرک ها در شاروالى کابل بهتر شده و تا وسط سال آینده، چهره شهر کابل تغییر خواهد کرد.

موصوف در خصوص شهرک پدوله و سرک اين شهرک گفت: "یگانه مشکل ما در این سرک موضوع استملاک است که خوشبختانه این مشکل هم حل شده است."

او افزود که در شهرک پدوله، از سوى مسوولان سابق شاروالى برای ۴۸ هزار تن نمره زمين توزیع و قيمت آن از مردم اخذ شده ؛ در حالیکه در این ساحه به این مساحت زمین وجود ندارد.  

وی افزود: "حالا ما مجبور شدیم تا پول یک تعداد مردم را مسترد کنیم؛ چون زمینی که برای آنها توزیع شده، زمین شخصی مردم است و ما کدام چاره دیگر جز مسترد ساختن پول نداریم."

حبیب زی از رهبری حکومت خواست تا ان عده از مسوولان را که بدون کدام پلان و گنجایش، برای مردم زمین توزیع کرده اند مورد پیگرد قرار بدهد.

سرپرست شاروالی کابل گفت که بیشتر اوقات کاری او به دلیل شرکت در جلسات شورای ملی، ریاست جمهورى و رياست اجرايى و برخی ادارات دیگر دولتی ضایع می شود.

وی به گونه مثال گفت: "در یک ماه، ما ۲۵ روز کاری داریم؛ اما در ماه گذشته تنها ما ۲۶ بار به شورای ملی دعوت شده بودیم، روزی هم شده که سه بار به ریاست جمهوری بخاطر ارایه گزارشات رفتیم، شرکت در جلسات باعث ضایع شدن ۵۰ فیصد وقت ما شده است."

او از اعضای مشرانوجرگه خواست تا به منظور مصلحت و ضایع نشدن وقت کاری او، در صورت امکان سوالاتی را که در ذهن دارد، به او ارسال نماید و شاروالی آماده است تا به شکل کتبی آن را جواب دهد.

وزارت فواید عامه

یما یاری سرپرست وزارت فواید عامه که در خصوص سرک حلقوی کابل، به این جرگه فراه خوانده شده بود گفت که حدود ۱۱۰ میلیون دالر برای تطبیق این پروژه موجود می باشد، که با تکمیل پروسه استملاک زمین های شخصی که در مسیر این سرک موقعیت دارد، کار اعمار آن آغاز خواهد شد.

وی ضمن تاکید بر تهیه ماستر پلان برای سرک هاى کشور افزود: "این وزارت هزاران کیلومتر سرک را تعهد کرده است؛ اما در این وزارت به اندازه اى که مردم توقع دارند و تعهد صورت گرفته ظرفیت وجود ندارد."

او افزود که در حال حاضر در این وزارت، تنها ظرفیتی وجود دارد که بتواند سالانه حدود ۸۰۰کیلومتر سرک را دیزان ، سروی و کار آن را تطبیق نماید .

به گفته موصوف نبود ظرفیت کافی در این وزارت، باعث کندی کار و عدم تطبیق پروژه های انکشافی شده و هر وزیری که دراین وزارت بیاید و ظرفیت بالا برده نشود ناکام خواهد بود .

اوگفت که کار روی ظرفیت سازی آغاز شده است.

وی در خصوص حفظ و مراقبت سرک ها گفت که سروی وضعیت سرک های کشور آغاز شده و در صورت راه یابی به پست وزارت فوايد عامه، برای حفظ و مراقبت سرک ها، هشت زون را ایجاد می کند تا از سرک ها  به شکل درست حفظ و مراقبت شود.

وى گفت که در  گذشته بیشتر به ساختمان سازی توجه شده و به حفظ و مراقبت کمتر توجه صورت گرفته است.

یاری در خصوص بازسازی شاهراه سالنگ که مرکز را به شمال کشور وصل مى کند گفت: "شاهراه سالنگ، برای امسال از امکانات وزارت بازسازی خواهد شد؛ اما برای بازسازی اساسی نیاز است تا شاهراه سالنگ، برای شش ماه الی یک سال به روی ترافیک مسدود شود که در حال حاضر، این کار ناممکن است."

اوافزود که به همین منظور، وزارت کار را بالای سرک بدیل سالنگ (بامیان –دوشی) آغاز کرده که بعد از ختم این سرک، کار باسازی اساسی  شاهراه سالنگ، به کمک مالی بانک جهانی آغاز خواهد شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement