خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پلان سوم استراتیژیک ملی معارف رونمايى شد

پلان سوم استراتیژیک ملی معارف رونمايى شد

Sep 24, 2017 - 16:48

کابل (پژواک، ٢ ميزان٩٦): پلان سوم استراتیژیک ملی معارف، در حالی رونمایی شد که هنوز هم حدود ٣،٥ میلیون کودک از رفتن به مکتب بازمانده اند، ٢١ درصد شاگردان ثبت حاضری، غیرحاضر دایمی هستند و نیمی از معلمان شایستگی لازم را ندارند.

عبدالواسع آرین رییس عمومی پالیسی و پلان وزارت معارف، امروز در نشستی که به منظور رونمایی پلان سوم استراتیژیک ملی معارف در کابل تدویر یافته بود، گفت که در سال ١٣٨٠ کمتر از یک میلیون تن به مکتب می رفتند؛ اما این رقم در سال ١٣٩٥ به ٩،٢ ميليون تن افزایش یافت.

او آمار شاگردان شامل مکاتب در سال ١٣٩٦ را ارايه نکرد و گفت که  سهم شاگردان اناث، از یک درصد در سال ١٣٨٠ به ٣٩ درصد در سال ١٣٩٥ رسيد و همچنان تعداد مکاتب، از ٣٤٠٠ به ١٦٤٠٠ افزایش یافته است.

وی، خاطر نشان کرد که نصاب تعلیمی ملی جدید، در حال انکشاف و تطبیق در مکاتب است و بیشتر از ٥٠ درصد معلمان فارغ صنف ١٤ و بالاتر از آن می باشند، که ٣٣ درصد آنان را قشر اناث تشکيل مى دهند.

اما رییس عمومی پالیسی و پلان وزارت معارف، پذيرفت که نظام معارف طورى که لازم است، نتوانسته جوانان را مطابق بازار کار آماده سازد. او گفت که شاگردان، مطابق معیارهای تعلیمی دروس شان را نمی آموزند.

وی افزود که به طور تخمینی حدود ٣،٥ میلیون طفل که اکثر شان را دختران تشکیل می دهند، شامل مکتب نشده اند؛ ٢١ درصد شاگردان ثبت حاضری، غیرحاضر دایمی هستند؛ ٤٨ درصد مکاتب فاقد ساختمان اند و همچنان ١٠٠٧ مکتب به دلایل مختلف از جمله ناامنی، مسدود می باشد.

موصوف افزود که حدود نیمی ازمعلمان، شایستگی رسمی متوقعه را ندارند و در قريه جات کمبود معلمان اناث وجود دارد.

به گفته او، سیستم معیاری ارزیابی دستاوردهای آموزشی شاگردان وجود ندارد و همچنان ساختار و ظرفیت وزارت معارف، پاسخگو به ارایه مؤثر خدمات با کیفیت تعلیمی نمی باشد.

محمد ابراهیم شینواری معین تعلیمات عمومی وزارت معارف، گفت که با عملى شدن اين پلان، بخش عمده مشکلات معارف مرفوع خواهد شد.

او افزود یک بخش عمدۀ این پلان، ایجاد شفافیت و موثریت در مدیریت می باشد، که بر اساس آن، تمام فعالیت های وزارت معارف، در همه ها عرصه شفاف خواهد شد.

موصوف گفت که برای تطبیق این پلان، یک کمیتۀ مشترک تشکیل شده است.

وی افزود که با تطبیق پلان سوم استراتیژیک ملی معارف، تا پنج سال آینده، مهارت های مسلکی حدود یکصد هزار معلم و ١٥ هزار تن از مدیران مکاتب از طریق برنامه تصدیق دهی انکشاف می یابد.

به گفته او، تطبیق این پلان کمک خواهد کرد تا حدود ٥٠٠ هزار تن با سواد شوند و حدود ٢،٤ ميليون کودک، بیرون از مکتب به مکاتب شامل گردند و ٧٤ هزار دانش آموز، شامل برنامه های کارآموزی مسلکی این وزارت شوند.

وی تصریح نمود که به اساس این پلان، در سطح کشور ١٤٥٠٠ صنف درسی اعمار، ٢٥٠٠ مکتب با وسایل جدید و تکنالوژی معلوماتی تجهیز و ٥٨ میلیون جلد کتاب چاپ خواهد شد.

موصوف علاوه کرد که ایجاد نزدیک به ١٢ هزار شورای مکتب، ارتقای ظرفیت ٤٠٠ ناظر تدریسی و ارتقای ٢٠٠ متخصص نصاب تعلیمی به سطح ماستری، بخشی از این پلان سوم استراتیژیک ملی معارف می باشد.

شینواری، خاطرنشان کرد که با تطبیق این پلان، وزارت معارف به پیشرفت های قابل ملاحظه دست خواهد یافت.

در پیام داکتر عبدالله عبدالله که از سوی یوسف نیازی مشاور افتخاری ریاست اجرایی حکومت در مراسم امروز به خوانش گرفته شد، آمده است که این پلان، به منظور بهبود معارف در کشور ترتیب شده و تمام ادارات دولتی مکلف به تطبیق بهتر در ساحات ذیربط می باشند.

رییس اجرایی از سکتور خصوصی، علما، خانواده ها و رسانه ها نیز خواسته است که در تطبیق این پلان، وزارت معارف را یاری رسانند.

به گفته وی، با تطبیق این پلان، قسمت اعظم مشکلات حل خواهد شد و وزارت معارف، جهت بازشدن دروازه های مکاتب و بلند رفتن آمار جذب بیشتر دختران و پسران و تدویر گفتمان ملی، به این معضل پایان دهد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement