خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نهادهاى مدنى: حکومت متعهد به از بين برد فساد نيست

نهادهاى مدنى: حکومت متعهد به از بين برد فساد نيست

Sep 30, 2017 - 15:25

کابل (پژواک،٨ ميزان ٩٦): ديدبان شفافيت افغانستان و برخى نهادهاى مدنى، تصويب استراتيژى ملى مبارزه با فساد ادارى را خلاف تعهدات حکومت خوانده و تاکيد کردند که اگر حکومت اراده  براى از بين بردن فساد دارد، بايد کميسيون مستقل مبارزه با فساد را ايجادکند.

به اساس يک گزارش آژانس خبرى پژواک؛ استراتيژى ملى مبارزه با فساد ادارى، به تاريخ ٦ ميزان در جلسه شورای عالی حاکميت قانون، تحت رياست رييس جمهور غنى، تصويب شد.

به اساس يک گزارش ديگر، به تاريخ ٢١ سنبله سال روان؛ نهادهاى مدنى در يک نشست خبرى از حکومت خواسته بودند که بايد قبل از تصويب استراتيژى ملى مبارزه با فساد، کميسيون مستقل مبارزه با فساد ادارى را جزء اين استراتيژى بسازد.

سيد اکرام افضلى رييس ديدبان شفافيت افغانستان، امروز در نشست خبرى مشترک با نماينده هاى شمارى ديگر از نهادهاى مدنى درکابل گفت که سه سال قبل، حکومت تعهد کرده بود که يک کميسيون مستقل مبارزه با فساد ادارى را ايجاد مى کند.

وى افزود: «باوجود دادخواهى هاى مکرر جامعه مدنى؛ حکومت افغانستان توجه نکرده و از تعهد خود طفره رفته است. اين استراتيژى براى جامعه مدنى که دراين راستا کار مى کند، قابل قبول نيست و ما آنرا مسترد مى کنيم و همچنان خواهان هستيم که به جديت تعهدات خود را پيگرى کند و در راستاى عملى ساختن آن اقدام به عمل کند؛ در غير آن مبارزه با فساد فقط يک شعار خواهد بود.»

او درحالى که مى گفت درصورتى که حکومت به خواسته هاى آنان توجه نکند، به دادخواهى هاى شان ادامه خواهند داد افزود: «ما از اين خواست خود تير نمى شويم، ازحکومت به جديت مى خواهيم که کميسيون مبارزه با فساد را ایجاد کند؛ در غير آن خود را اماده بسازد که با جامعه مدنى در تقابل باشد.»

وى گفت اين عملکرد حکومت نشان مى دهد که ارادۀ جدى براى مبارزه با فساد ادارى ندارد.

همچنان گل احمد مددزى معاون اتحاديه حقوقدانان افغانستان که درنشست امروز شرکت داشت، گفت که تصويب استراتيژى مبارزه با فساد، نشان دهندۀ اين است که حکومت اراده جدى مبارزه با فساد را ندارد.

وى افزود که اگر حکومت کميسيون مستقل مبارزه با فساد ادارى را ايجاد نکند، حرکت هاى مبارزه با فساد نتيجه مثبت نخواهد داشت، فساد ادارى بيشتر خواهد شد.

خان زمان مدبر عضو نهاد برابرى براى صلح و ديموکراسى، درنشست امروز گفت که حکومت خواسته هاى جامعه مدنى را ناديده گرفته، به وعده هاى خود عمل نکرده است و اين عملکرد حکومت، نشان مى دهد که ارادۀ مبارزه با فساد را ندارد.

وى­افزود: «جلساتى که با نهادهاى مدنى گرفته شده، نمايشى بوده و خواسته هاى نهادهاى مدنى، مد نظرگرفته نشده و بناءً گفته مى توانيم که برنامه هاى مبارزه با فساد ادارى نتيجه مثبت نخواهد داشت.»

 اماشاه حسين مرتضوى سرپرست دفتر سخنگوى رييس جمهور، در اين مورد به آژانس خبرى پژواک گفت که استراتيژى ملى مبارزه با فساد ادارى، در جلسۀ شورای عالی حاکميت قانون تحت رياست رييس جمهور غنى، تصويب شده است و به اساس اين استراتيژى، نهادهاى مدنى مى توانند که از برنامه هاى مبارزه با فساد ادارى نظارت جدى داشته باشند.

وى افزود که در جلسه يادشده؛ سيد اکرام افضلى رييس ديدبان شفافيت افغانستان نيز حضور داشت و وى در آن جلسه، هيچ گونه پيشنهاد و انتقادى در زمينه نداشت.

موصوف گفت که قبل از تصويب استراتيژى، حکومت جلساتى مختلف با نهادهاى مدنى داشت و نظريات و ديدگاه هاى شان  در زمينه گرفته شده است. 

وى انتقاد امروز نهادهاى مدنى را غيرمسلکى خواند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement