خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سياسيون: حکومت اراده خود را براى برگزارى انتخابات ثابت بسازد

سياسيون: حکومت اراده خود را براى برگزارى انتخابات ثابت بسازد

Oct 01, 2017 - 13:36

کابل(پژواک،٩ميزان۹۶):برخى از چهره های سياسی با تاکيد بر برگزارى انتخابات شفاف و عادلانه مى گويندکه هنوز هم فرصت است تا حکومت ثابت بسازد که اراده براى برگزاری انتخابات شفاف را دارد.

کريم خليلى معاون پيشين رييس جمهور و رييس شوراى عالى صلح که امروز در مراسم گرامى داشت از" دهم محرم "در کابل صحبت مى کرد گفت،اميد است که انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى که سال آينده برگزار مى شود شفاف و عادلانه باشد.

موصوف علاوه کرد: ((انتخابات بايد شفاف برگزار گردد،ما از انتخابات پيشرو حمايت می کنيم  اما  نظارت جدی را از جريان های سياسی ، حلقات سياسی و همه مجموعه های که دخيل در اين قضايا هستند چه ملی و چه بين المللی خواهان هستيم و اميد وار هستيم که در انتخابات پارلمانی شفافيت را رونق بدهيم تا به انتخابات رياست جمهوری برسيم.))

محمد محقق معاون دوم رياست اجرائيه نيز که درمراسم تجليل روز عاشورا ، در جمع عزادارن حسينی در مسجد جامع الزهرا در غرب کابل صحبت ميکرد گفت که شفافيت در برگزاری انتخابات يکی از خواسته های اساسی مردم است و حکومت بايد در اين قسمت قناعت مردم را حاصل کند.

او گفت: "انتخابات استوار بر اساس رای مردم است، شفافيت آن از تعيين کميشنران، انتخاب رييس دارالانشا، ثبت نام رايدهندگان و تعيين سايت های انتخاباتی شروع می شود."

محقق می گويد که حکومت بايد زمينه را مساعد بسازد تا احزاب و جريان های سياسی از فعاليت های کميسيونهاى انتخاباتى نظارت داشته باشند و کميسيون انتخابات بايد در تمامی مراحل و فعاليت هايش در عرصه برگزاری انتخابات رضايت مردم را بدست بياورد.

انوار الحق احدی رييس جبهه نوين  ملى افغانستان که در اين مراسم سخنرانی می کرد گفت :"يکی ازمکلفيت های حکومت بر اساس قانون اساسی تامين امنيت مردم است و ما اين خواسته را در مطابقت به احکام قانون اساسی از حکومت ميخواهم تا امنيت مردم را تامين کند."

همچنان وی افزود، چيزيکه بيشتر در اين روز ها ميان مردم مطرح است، موضوع مشروعيت نظام و مشروعيت انتخابات ولسى جرگه و رياست جمهوری پيش رو است.

او گفت:"متاسفانه در چند دوره گذشته ما نتوانستيم انتخابات شفاف داشته باشيم و تا زمانيکه انتخابات شفاف برگزار نشود، فکر نکنم که استقرار سياسی به وجود آيد و همين انتخابات است که هر قوم و گروه سياسی می تواند صدا خود را بلند کنند و از آن طريق مشکلات خود را مطرح کرده  و حکومت نيز مکلف است که به آن جواب گو باشد."

موصوف گفت که حکومت بايد برای شفافيت انتخابات قدم های محکم بردارد و اقدامات حکومت تا بحال قابل قبول نبوده و هنوز هم فرصت است تا حکومت ثابت بسازد که اراده برگزاری انتخابات شفاف را دارد و در فکر عوام فريبی مردم نيست.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement