خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخى بناهای تاريخی هرات با خطر نابودى مواجه است

برخى بناهای تاريخی هرات با خطر نابودى مواجه است

Oct 04, 2017 - 15:55

هرات (پژواک،١٢ميزان ٩٦): مسوولان در رياست اطلاعات و فرهنگ ولايت هرات، با ابراز نگرانی از وضعيت بد برخی بناهای تاريخی اين ولايت مى گويند که احتمال فروريختن مناره های "مصلی" اين ولايت وجود دارد.

 آريا رؤفيان رييس اطلاعات و فرهنگ هرات، امروز در نشست خبری گفت که ٢٠ درصد آبده های تاريخی هرات، در حال از بين رفتن است و همۀ اين بناها نياز به بازسازی عاجل دارد.

موصوف افزود: «تمامی مناره های مصلی هرات به ويژه منارۀ پنجم، درحال فروريختن است و اگر توجه صورت نگيرد، احتمالاً از بين خواهد رفت.»

رييس اطلاعات و فرهنگ همچنان علاوه کرد که بارها از فروريختن احتمالی اين مناره ها، وزارت اطلاعات و فرهنگ و سازمان علمی، فرهنگی و تربيتی ملل متحد (UNESCO) را در جريان گذاشته؛ اما هيچ اقدامی صورت نگرفته است.

موصوف افزود: «ولايت هرات با داشتن صدها بنای بزرگ تاريخی در سطح کشور مشهور است؛ اما حکومت جهت نگهداشت اين آبده ها، کمترين توجهی را حتی به اندازۀ يک ولايت معمولی نداشته است.»

وی تصريح نمود که رياست اطلاعات و فرهنگ هرات، با نبود امکانات و تجهيزات برای ثبت آبده های تاريخی مواجه می باشد.

در همين حال جيلانی فرهاد سخنگوی والی هرات، به آژانس خبری پژواک گفت که حکومت جهت حفظ و مراقبت از آبده های تاريخی، بودجۀ بيشتری را در اختيار رياست اطلاعات و فرهنگ قرار دهد تا از فروريختن اين آثار جلوگيری شود.

اين در حالی است که چند روز قبل، سيد وحيد قتالی شاروال هرات؛ از روند ساخت و سازهای غيرمعياری در نزديکی اين آبده‌ها ابرازنگرانی کرده بود و حالا رييس اطلاعات و فرهنگ، از اين اداره می‌ خواهد که جلو اين ساخت و سازها را بگيرد.

اين گفته‌ ها در حالی مطرح می ‌شوند که باشندگان هرات، بارها از بى پروايی مقام‌ های مسوول در عرصه نگهداری آثار باستانی ابراز نگرانی کرده ‌اند؛ اما تاکنون کمتر کاری در بخش مرمت و بازسازی آثار باستانی هرات صورت گرفته است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement