خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"جامعه جهانى در کنار افغانستان قرار دارد و به همکارى هاى شان ادامه مى دهد"

"جامعه جهانى در کنار افغانستان قرار دارد و به همکارى هاى شان ادامه مى دهد"

Oct 05, 2017 - 19:01

کابل (پژواک ١٣ ميزان ٩٦): در سومين نشست هيئت عالی رتبه کشورهاى کمک کننده وزير ماليه افغانستان از دستاورد هاى حکومت در بخش هاى مختلف سخن زد و نمايندۀ سازمان ملل متحد کارکردهاى حکومت افغانستان در سه سال گذشته ستوده و گفت که جامعه جهانى به کمک هاى شان با اين کشور ادامه مى دهد.

رئیس جمهور افغانستان، در سومين نشست هيئت عالی رتبه کشورهاى کمک کننده ((SOM با ابراز اطمینان از توانایی نیروهای امنيتى و دفاعى گفت که براى تامين امنيت، برگزارى انتخابات شفاف، ريشه کن ساختن فساد ادارى و خودکفايى کشور تلاش جدى مى کند.

اين نشست تحت نام «خودکفايى مبنی بر چهارچوب حسابدهی»، امروز با اشتراک نماينده گان بيش از ۴۰ کشور، نهادهای بين المللی تمويل کننده، موسسات غير دولتی سازمان ملل متحد، اعضای کابينه، رؤسای نهادهای مستقل دولتی، اعضای شورای ملی، نماينده گان جامعه مدنی و سکتور خصوصی افغانستان، با حضور رييس کشور محمد اشرف غنی، داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرايى به رياست مشترک اکليل حکيمی وزير ماليه کشور و تداماچی ياماماتو، نمايندۀ خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان تدوير يافت.

اکليل حکيمی وزير ماليه افغانستان در اين نشست گفت، با آن که حکومت افغانستان سه سال قبل به چالش هاى زيادى مواجه بود، اما در سه سال گذشته دستاوردهاى خوبى در بخش افزايش عوايد، مبارزه با فساد ادارى، دولتدارى خوب، تامين حقوق زنان و غيره داشته است.

وى افزود که عوايد حکومت تا ختم سال روان نسبت به سال ٢٠١٤ هفتاد درصد افزايش خواهد يافت که يک دستاورد خوب براى حکومت مى باشد.

موصوف مى گويد که در کنار جمع آورى عوايد سهولت هاى براى ماليه دهندگان ايجاد گرديده و در راستاى مبارزه با فساد ادارى و رشوت گيرنده ها اقدامات جدى روى دست گرفته شده است.

به گفتۀ او، مرکز تماس براى ماليه دهندگان ايجاد گرديده که اگر کسى به فساد مواجه مى شود، از همان طريق در مورد اطلاع دهد.

او گفت، نياز است که براى رشد اقتصادى کشور، بايد به سکتور خصوصى توجه صورت گيرد، کيفيت توليدات بلند برده شود و براى محصولات که توليد مى شود، بازاريابى صورت گيرد.

به گفتۀ وزير ماليه، برخى ماليات معاف شده، نشست ها با سکتور خصوصى افزايش يافته، و شاخص هاى ايجاد کار نيز تشخيص داده شده و از سوى کابينه تاييد شده است.

موصوف مى گويد که عضويت افغانستان در بانک سرمايه گذارى زيربنايى آسيا کمک خواهد کرد که هزينه هاى بيشتر را براى تمويل پروژه هاى زيربنايى به دست بيارود.

به گفتۀ او، براى تطبيق پروژه هاى زيربنايى ملى از بانک انکشاف آسيايى پول بيشتر را به دست خواهد آورد.

منبع مى افزايد که توزيع جواز تجارتى، گرفتن ويزه تجارتى را ساده ساخته، برخى ماليات را معاف کرده است و روى معافيت برخى ماليات ديگر کار ادامه دارد.

همچنان به گفتۀ او، اخيراً شوراى عالى اقتصادى حکومت، مطالعات پروژه بزرگ (بندهاى برق کجکى هلمند، کندهار، پروژه گاز مزار، شبرغان و بند برق) را تاييد نموده است که از طريق اين پروژه ها براى هزاران خانواده افغان برق توليد و گاز مقدار قابل ملاحظه استخراج خواهد شد.

موصوف مى گويد که در بخش زراعت ايجاد سردخانه ها ادامه دارد، اولين دهليز هوايى ميان افغانستان و هندوستان ايجاد گرديد و در حال حاضر براى ايجاد دهليز مشابه با کشورهاى خليج، حکومت در حال گفتگو با اين کشورها قرار دارد.

همچنان او گفت که قرارداد دهليز لاجورد که افغانستان و آذربايجان و ترکمنستان وغيره را با هم وصل مى کند، نيز به زودى امضا خواهد شد.

حکيمى مى گويد که کار روى پروژه تاپى و کاسا يک هزار نيز ادامه دارد.

موصوف گفت که براى ايجاد زمينه کار که اولويت هاى حکومت مى باشد، از طريق برنامه هاى مختلف زمينه هاى کار مساعد شده است.

او بدون ارائيه جزئيات مى گويد که بهبود وضعيت زنان، بلند رفتن کيفيت معارف و صحت، رشد زراعت، رسيدگى به مهاجرين عودت کننده نيز از اولويت هاى حکومت مى باشد و کارهاى را دراين عرصه ها انجام داده است.

به گفتۀ وزير ماليه افغانستان، ايجاد مرکز عدلى و قضايى براى بررسى دوسيه هاى مقامات عالى رتبه، تصويب ستراتيژى ملى مبارزه با فساد، محبوس شدن ٣١ تن از مقام هاى ارشد ملکى و نظامى از کارکردهاى حکومت در بخش مبارزه با فساد ادارى مى باشد.

اکليل حکيمى از جامعه جهانى سپاس گذارى کرد که حکومت افغانستان را در سه سال گذشته حمايت نموده اند.

تداماچی ياماماتو نمايندۀ خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان در اين نشست گفت، هدف از اين نشست اين است که جامعه جهانى مى خواهد براى افغان ها اطمينان دهند که در کنار شان قرار دارد و به همکارى هاى شان ادامه مى دهد.

او افزود که سخنرانى هاى رييس جمهور و وزير ماليه افغانستان به جامعه جهانى اطمينان مى دهد که اين کشور به يک صلح پايدار و انکشاف خوب دست خواهد يافت.

موصوف از تلاش هاى حکومت افغانستان در راستاى مبارزه با فساد ادارى، بهبود وضعيت زندگى زنان و سهم آنان در عرصه هاى مختلف را ستود.

اما موصوف مى گويد که هنوز هم در بخش هاى مختلف چون بهبود وضعيت اقتصادى مردم اين کشور، وضعيت زنان، رشد تجارت و صنعت، ايجاد شفافيت در حکومت چالش هاى وجود دارد و نياز است که کار بيشتر صورت گيرد.

او به راه اندازى انتخابات شفاف تاکيد کرد و گفت که ملل متحد آماده است که در اين عرصه با حکومت افغانستان همکارى هاى لازمى داشته باشد.

وى گفت که صلح پايدار يکى از نيازمندى هاى مبرم اين کشور مى باشد و تمام اشتراک کننده هاى اين نشست را دعوت کرد که در راستاى تامين صلح با حکومت افغانستان همکارى جدى داشته باشند.

به گفتۀ موصوف، جامعه جهانى علاقه مند است که با افغانستان به کمک هاى شان ادامه دهند و حکومت اين کشور در رسيدن به اهدافش همکارى و حمايت کنند.

همچنان نمايندۀ امريکا در اين نشست سخنان رييس جمهور و وزير ماليه افغانستان را اميدوار کننده خواند و از اعلام ستراتيژى ملى مبارزه با فساد از سوى حکومت افغانستان استقبال کرد.

وى گفت که کشورش آماده است که با حکومت افغانستان به کمک هاى اش در عرصه هاى مختلف ادامه دهد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement