خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"کميسيونهاى انتخاباتى از استقلاليت کامل برخوردار نيست و فساد گسترده در آن جود دارد"

"کميسيونهاى انتخاباتى از استقلاليت کامل برخوردار نيست و فساد گسترده در آن جود دارد"

Oct 07, 2017 - 16:10

کابل (پژواک، ١٥ ميزان ٩٦): "شورای تفاهم جریان‌ های سیاسی افغانستان"، کميسيون هاى انتخاباتى را به فساد و عدم استقلاليت متهم نموده، خواستار برکنارى اعضاى اين نهادها، توقف تعيينات و خريدارى تجهيزات در اين کميسيون ها مى باشد.

اين شورا که متشکل از چندین حزب سیاسی مى باشد، امروز در نشست خبری در کابل اعلام کرد که برگزاری انتخابات زمانی قابل قبول مردم می‌ باشد که کمیسیون‌های انتخاباتی، قابل اعتماد باشند و اصلاحات لازمى در آن‌ ها به وجود آید.

محمد صديق پتمن عضو اين شورا و رييس جبهه ملى نوين افغانستان، در اين نشست گفت که در حدود ١٦ سال گذشته، مسئله انتخابات که يکى از مسايل مهم ملى  مى باشد، از چالش هاى عمده بوده و کمتر دراين عرصه قانون اساسى رعايت شده است.

وى گفت که در اين مدت در انتخابات شوراى ملى و رياست جمهورى، به خصوص در انتخابات رياست جمهورى سال ١٣٩٣ تقلب شده است. او افزود که نتايج انتخابات يادشده رياست جمهورى به دليل تقلب، با مداخله جامعۀ جهانى اعلام شد.

به گفته او، در سه سال گذشته، حکومت براى راه اندازى انتخابات شفاف کار چشمگيرى را انجام نداده است و هنوز هم در کميسيون هاى انتخاباتى مشکلات زياد وجود دارد.

اين اظهارات در حالى است که اعضاى جديد کميسيون هاى انتخاباتى، به هدف آوردن اصلاحات در ماه قوس سال گذشته به کار گماشته شده اند.

احمد مسعود ترشتوال عضو ديگر اين شورا و رييس شوراى حراست و ثبات افغانستان، در نشست امروز گفت که اعضاى اين شورا خواهان راه اندازى انتخابات شفاف و به موقع مى باشند.

اين در حالى است که کميسيون مستقل انتخابات، شانزده هم سرطان ١٣٩٧ را روز انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى اعلام نموده و رييس جمهور کشور نيز گفته است که اين انتخابات در زمان معين برگزار خواهد شد.

ترشتوال مدعى است که درحال حاضر، در کميسيون هاى انتخاباتى ظرفيت کافى وجود ندارد، اين کميسيون ها از استقلاليت کامل برخوردار نيست و فساد گسترده در آن جود دارد.

او افزود: «تقلب‌های گسترده و عدم شفافیت در انتخابات گذشته سبب شد که هزینه‌های سنگین، مشارکت ‏مردم و ماه‌ها تلاش و زحمت‌ های فراوان نیروهای امنیتی و دفاعی، هدر برود، آرای مردم افغانستان کنار گذاشته شود و تحت فشار جامعۀ بین المللی، حکومت وحدت‌ ملی که ساختار آن خلاف قانون اساسی کشور است، در نتیجه یک توافق سیاسی به میان آید. »

موصوف درادامه افزود:«اقدامات حکومت در زمینه انتخابات، به گونه يى است که اسباب نگرانی عمیق مردم، اعضای شورای ملی، شورای ولایتی، احزاب، جامعۀ مدنی و جریان‌ های سیاسی را وسیعاً فراهم ساخته است و اگر این روند به همین صورت ادامه یابد، افغانستان به یک بحران عمیق دیگر فرو رفته و مردم رنجدیدۀ آن، امید و اعتماد شان را نسبت به مردم‌ سالاری، نظام‌ سیاسی، قانون‌ مداری و جامعۀ سیاسی افغانستان، برای همیش از دست خواهند داد. »

 ترشتوال، اقدامات حکومت در زمینه اصلاحات انتخاباتی را نه تنها کافی ندانست، بلکه به این باور است که اقدامات حکومت، خلاف قانون بوده و به دلایل مختلف غیرقابل قبول و پذیرش است.

وى بدون ذکر نام کسى گفت که حکومت در کميسیون‌های انتخاباتی افراد را جابه جا کرده که در تقلب‌های انتخاباتی گذشته دست داشته اند.

موصوف درحاليکه از فردى دراين زمينه نام نبرد و گفت که این شورا از حکومت می‌ خواهد که جهت برگزاری انتخابات شفاف، آزاد و عادلانه و جلوگیری از رفتن انتخابات به بحران، کمیشنران و رؤساى کمیسیون‌های انتخاباتی را در اسرع وقت عزل و به جای آن‌ها افراد جدیدی در توافق با احزاب سياسى، نهادهاى مدنى و شخصيت هاى مطرح سياسى تعیین کند.

ترشتوال همچنان گفت که تا معرفى اعضاى جديد اين کميسيون ها، خريدارى هاى تجهيزات و عقد قراردادها در کميسيون که با فساد مالى مواجه مى باشند، توقف داده شود.

 وى هشدار داد که در صورت عدم تمکین به خواست های شورای تفاهم جریان های سیاسی، این شورا در مشورت با مردم افغانستان و جهت های بین المللی و نهادهای ذیدخل، طرح بدیل خویش را ارایه خواهد کرد.

موصوف افزود که اين شورا توقع دارد که حکومت بدون از دست دادن فرصت، هرچه سريع تر در عملى ساختن موارد فوق اقدام نموده و اراده راستين خود را در پيوند به شفافيت انتخابات از طريق ايجاد نهادهاى مستقل بى طرف، توانمند و قابل اعتماد در مديريت کلان اجرايى و نظارتى انتخابات عملا ثابت نمايد.

بشير احمد ته ينج عضو ديگر اين شورا و نماينده شوراى عالى ايتلاف براى نجات افغانستان، در نشست امروز گفت که اگر به اصلاحات انتخاباتى توجه صورت نگيرد، افغانستان به يک بحران جدى مواجه خواهد شد.

وى افزود که حکومت بايد به خواسته هاى اين شورا توجه جدى  کند و اقدامات لازم را در زمينه روى دست گيرد.

اما شاه حسين مرتضوى سرپرست دفتر سخنگوى رييس جمهورى، به آژانس خبرى پژواک گفت که اعضاى کميسيون هاى انتخاباتى، به اساس يک طرز العمل مشخص در يک ميکانيزم درست و دقيق در تفاهم با نهادهاى مدنى انتخاب شده اند.

موصوف افزود که حکومت در کار کميسيون هاى انتخاباتى، هيچ نوع دخالت ندارد و دخالت در کار کميسيون ها جرم پنداشته مى شود.

به گفته او، اگر شوراى تفاهم در اين زمينه نگرانى داشته باشد، پيشنهادات خود را به حکومت پيشکش کند؛ تا در مورد به اساس تفاهم اقدامات لازم صورت گيرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement