خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فابریکۀ پروسس محصولات باغهای زیتون در ننگرهار دوباره فعال شد

فابریکۀ پروسس محصولات باغهای زیتون در ننگرهار دوباره فعال شد

Nov 11, 2017 - 18:58

جلال آباد (پژواک،٢٠عقرب٩٦): فابريکۀ پروسس محصولات باغهای زیتون در ننگرهار بعد از سه سال توقف، فعالیت خود را دوباره آغاز کرد و امسال حدود ١٢٠٠تن روغن و آچار تولید خواهد کرد.

این فابریکۀ دولتی پروسس زیتون، حدود ٣٣سال قبل از سوی روس ها ساخته شده بود؛ اما اکنون با گذشت زمان اکثر وسایل آن نیاز به ترمیم مجدد دارد.

در سه سال گذشته سطح تولید این فابریکه بسیار کم بو و به علت نبود محصولات زیتون، هیچ تولید نداشت.

اما امسال با بیشتر شدن محصولات زیتون، زمینه برای آغاز فعالیت دوبارۀ این فابریکه مساعد شده و به گفتۀ مسوولان آن، فابریکه یادشده را به همکاری کارگران فنی و انجنیران داخلی، به حدی رسانده که محصولات امسال را پروسس کند.

والی ننگرهار، اعضای شورای ولایتی و رئیس کانال این ولایت، از فابریکۀ یاد شده دیدن نموده و مسوولان این فابریکه، مشکلات شان را با این مقامات شریک کردند.

انجنیر محمد موسی عیسی زی آمر فابریکۀ پروسس زیتون گفت امسال ١٢٠٠تن زیتون برای تولید روغن زیتون و ٣٥تن دیگر برای تولید آچار، برای پروسس به این فابریکه آورده شده است.

موصوف گفت سالها قبل در این فابریکه، ٢٥٠٠کارگر و مامور ازجمله ٢٥٠ تن مشغول کار بودند؛ اما اکنون این رقم به ٦٠تن مرد و زن کاهش یافته است.

وی از حکومت خواست که به بازسازی و افزایش کارگران فنی این فابریکه توجه بیشتر کند؛  تا با این کار سطح تولیدات روغن و آچار زیتون افزایش یابد.

غلان حضرت عبدالرحیمزی رئیس کانال ننگرهار، مشکل کبود کارگران را تاييد کرد؛ اما گفت که اکنون فابریکه، در حدی رسیده که تمام محصولات فارمها را پروسس کند.

وی افزود که امسال به علت کمبود کارگران، یک اندازه زیتون از جمع آوری باز خواهد ماند؛ اما برای سال آینده، راه حل های دیگر را می سنجند.

اجمل عمر عضو شورای ولایتی ننگرهار، خواست که برای بیشتر شدن تولیدات داخلی زیتون و بهتر شدن کار این فابریکه، به امنیت و افزایش کارگران آن توجه شود.

وی گفت که اگر امنیت فابریکه تامین گردد و کارگران آن بیشتر شوند؛ سطح تولیدات آن نیز بیشر خواهد شد.

محمد گلاب منگل والی ننگرهار نیز در جریان این دیدار، به رسانه ها گفت که امسال برای برطرف کردن مشکلات جمع آوری محصولات زیتون، کارگران اجیر استخدام شده و تلاش خواهد کرد که برای سال آینده، تعداد کارمندان رسمی این فابریکه بیشتر شوند.

وی تولید زیتون را یک منبع خوب برای اقتصاد کشور یاد کرد و از مردم خواست که براى خریداری این تولیدات، اقتصاد و تولید داخلی کشور را تقویت نمایند.

تولیدات فاریکۀ زیتون ننگرهار که ساليان قبل به کشورهای خارج نیز صادر می شد، سطح تولیدات آن نیز به علت چند دهه جنگ و کاهش محصولات باغهای زیتون، کمرنگ شده و تنها در شهر جلال آباد یافت می شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement