خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عروسی دسته جمعی ٣٥ زوج جوان در نيمروز برگزارگرديد

عروسی دسته جمعی ٣٥ زوج جوان در نيمروز برگزارگرديد

Nov 12, 2017 - 12:00

زرنج (پژواک،٢١عقرب ٩٦): جشن عروسى ٣٥ زوج جوان، به کمک مالى يک نهادخيريه، در ولايت نيمروز برگزار گرديد.

جشن عروسى اين زوج ها در هوتل "سيستان" شهرزرنج، با حضور حدود چهار هزار تن از اعضای خانواده، اقارب و خويشاوندان زوج های يادشده، تجليل گرديد.

حاجی ابراهيم حبيب يار مسوول اين نهاد خيريه گفت که هدف از برگزارى اين جشن عروسى دسته جمعى، کمک به جوانانى که توانايى مالى شان ضعيف است  و آوردن لبخند و خوشی به خانواده های اين زوج ها، مى باشد.

موصوف افزود از اينکه مصارف عروسی در افغانستان بلند است و تعدادی از جوانان فقير و بی بضاعت نمی­توانند اين مصارف را بپردازند، حاضر شده تا هزينۀ اين عروسی را بپردازد.

مولوی بشيراحمد خطيب مسجد جامع خاتم النبين شهر زرنج، در اين مراسم گفت که برگزاری چنين محافل، مطابق به احکام دين اسلام بوده و تهدابگذاری آن در بين جوامع اسلامی، يک سنت حسنه و پسنديده می­باشد.

وی، هزينۀ بالاى محافل عروسی را که در کشور رايج گرديده، اسراف دانسته و از اشتراک کنندگان محفل خواست که جشن های عروسی شان را مطابق به احکام دين اسلام برگزار نمايند و ازعروسی­های مجلل و پر مصرف بپرهيزند.

حاجی مسعود حکيمی عضو شورای ولايتی نيمروز، ضمن قدردانی از کمک حاجی ابراهيم حبيب يار گفت که اين ٣٥ زوج، جوانان بی بضاعتی بودند که بعد از مراسم شيرينی­خوری، نسبت مشکلات اقتصادی نتوانسته بودند مراسم عروسی شانرا برگزار کنند.

به گفته او، برخى اين زوج ها از ولسوالی های مختلف  ولايت نيمروز  و تعدادى هم از باشنده هاى ولايات ديگر مى باشند.

اين عضو شوراى ولايتى نيمروز گفت: "خواهش من از تمام تجار و کسانيکه امکانات دارند، اين است که دست نيازمندان را بگيرند."

براساس معلومات مسوولان کميسيون برگزاری اين جشن عروسی؛ حدود يکصد  هزار دالر امريکايی اين جشن عروسی هزينه برداشته است، که از سوی مسوول نهاد خيريه حبيب يار  پرداخت شده است.

به گفته اين مسوولان، افزون بر طعام مهمانان، برای هر زوج دو تخته قالين ١٢ متره، يک اجاق گاز، يک بورى برنج، يک بورى آرد، يک پيپ روغن و وسايل ضرورى منزل به ارزش بيش از ٧٠  هزار افغانی  و همچنان هشت هزارافغانى پول نقد به هرداماد و هشت هزارافغانى پول نقد براى هر عروس نيز داده شد.

نقيب الله ٢١ ساله باشنده زرنج  و يکى از دامادان جشن عروسى امروز، ضمن تشکر از برگزار کنندگان اين محفل گفت که شش سال قبل شيرينی­خوری نموده بود؛ اما به دليل رسم و رواج های ناپسند نتوانسته بود که عروسی کند.

موصوف افزود: "من در پنج سال گذشته نتوانستم کاری پيدا کنم که مصارف عروسى خود را هزينه کنم و به همين دليل نتوانستم عروسى کنم."

در عين حال وی، از ديگر افرادى که توان اقتصادى دارند خواست که در برگزاری همچو محافل اقدام نمايند؛ زيرا به گفته او در حال حاضر، شمار زيادی از جوانان به دليل فقر و هزينه بالای طويانه، نمی توانند محافل عروسی شان را برگزار کنند.

اين درحالى است که چندى قبل نهاد خيريه حبيبيار، چندين مراسم عروسی دسته جمعی را در ولايت هرات نيز بر گراز نموده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement