خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جشنواره ملى گل زعفران در ولايت هرات برگزار گرديد

جشنواره ملى گل زعفران در ولايت هرات برگزار گرديد

Nov 13, 2017 - 15:49

هرات (پژواک،٢٢عقرب ٩٦): سومين جشنوارۀ ملی گل زعفران درحالى در ولايت هرات برگزار گرديد که امسال حاصلات زعفران دراين ولايت، نسبت به سال گذشته بيشتر خواهدبود.

عبدالصبور رحمانی رييس زراعت، آبيارى و مالداری هرات؛ با ابرازخرسندی ازگسترش ساحات زيرکشت زعفران دراين ولايت گفت که سال گذشته ٢٥٤٠هکتار زمين دراين ولايت زير کشت زعفران قرار گرفته بود؛ اما امسال ٣٥٠٠ هکتار زمين زير کشت زعفران قرار دارد.

وی افزود: "در دوسال گذشته، دو جشن گل زعفران را سپری کرديم، امسال سومين جشنواره ملی گل زعفران است و خوشحاليم  که امسال، حاصلات ما بالای هشت ونيم تُن زعفران به دست می آيد."

به گفته او، سال گذشته زارعين اين ولايت، بيش از ١٣ميليون دالر از جهت فروش زعفران  در بازارهای داخلی و خارجی به دست آورده اند و امسال اميدواری دهاقين براين است که در مقايسه به سال گذشته، عايد بيشتری به دست آورند.

رييس زراعت ولايت هرات، ازکيفيت بالای زعفران در بازارهای جهانی خبرداده و گفت  که درحال حاضر، زعفران هرات به کشورهای هند، سنگاپور، چين، جرمنی، امريکا و برخی کشورهای عربی صادر می گردد.

محمدآصف رحيمى والى هرات؛ از اين ولايت بعنوان پايتخت زعفران کشور نام برده و گفت که درحال حاضر، در ٢٠  ولايت کشور زعفران کشت می گردد.

بشيراحمد رشيدی رييس اتحاديه ملی زعفران افغانستان، از صادرات زعفران بی کيفيت به نام‌ زعفران افغانستان ابراز نگرانی نموده و از مسوولان مربوطه خواست که دراين راستا نظارت جدی داشته باشند.

موصوف افزود: "دراين هيچ شکی نيست که بسته های زعفران از کشور ايران وارد می شود و از آدرس صنعت زعفران افغانستان، به خارج صادر می گردد؛ بايد نهادهای ذيربط دراين راستا دقت و جديت بيشتر داشته باشند؛ مخصوصاً دربازارهای محلی."

در همين حال، شماری از زعفران کاران که گل ‌های زعفران شان را دراين جشنواره به نمايش گذاشته اند، از افزايش حاصلات زعفران ابراز خرسندی می کنند.

عبدالخالق خدادادی يکتن از زعفران کاران هرات به پژواک گفت: "امسال حاصلات زعفران بسيار زياد بوده و عايد بسيار خوبی داشته و امسال دو برابر افزايش حاصلات نسبت به سال داشتيم."

ريحانه حيدر زاده يکی ديگراز زعفران کاران هرات گفت: "وقتی که ما زعفران را پاک می کنيم  و پولی که از اين طريق به دست می آوريم، مشکلات زياد ما را را برطرف می کنيم."

در این جشنواره، در ١٥ غرفه  زعفران کاران، گل زعفران را براى دو روز در صحن رياست زراعت ولايت هرات به نمايش گذاشته اند.

بنا به گفتۀ اين زعفران کاران، درحال حاضر يک کيلو زعفران خالص در بازار هرات، از ٨٠  هزار تا به ١٠٠ هزار افغانی به فروش می رسد.

زعفران، دارای خواص زياد درمانی بوده و از آن برای ساخت انواع دوا، طعم دهندۀ غذا و نوشيدنی های داغ استفاده می گردد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement