خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

براى ٢٧ تن در کانکور جوایز فرهنگی و هنری تقديرنامه اهدا شد

براى ٢٧ تن در کانکور جوایز فرهنگی و هنری تقديرنامه اهدا شد

Nov 14, 2017 - 17:15

کابل (پژواک،  ٢٣ عقرب ٩٦): وزارت اطلاعات و فرهنگ؛ براى ٢٧ تن از فرهنگيان، در کانکور جوایز فرهنگی و هنری که به مناسبت استرداد استقلال کشور راه اندازى شده بود، تحايف و تقديرنامه اهدا نمود.

محبوبه بابکرخيل رييس فرهنگ وزارت اطلاعات و فرهنگ، در مراسم توزيع اهداى جوايز امروز گفت که دراين کانکور؛ فرهنگيان در بخش هاى تحقیقات باستان شناسی، تحقیقات ادبی، شعر، داستان، سینما، تیاتر، ژورنالیزم، هنرهای زیبا و موسیقی در کل ٣٠٠ اثر شان را ثبت نموده بودند، که از جمله ٢٧ اثر ويژه انتخاب گرديد. 

به گفتۀ او، در اين کانکور با در نظر داشت محتوای فرهنگی اثر و نظریات هیئت داوران، اثرهاى يادشده در سه کتگورى ٩ اثر اول، ٩ اثر مقام دوم و ٩ اثر، توانستند مقام سوم را از آن خويش نمايند.

سرمحقق داکتر خلیل الله اورمړ در باستان شناسى، معاون سرمحقق عبدالغفور ليوال در بخش تحقيقات ادبى، شهنواز باقر در بخش شعر، نصير احمد احمدى در داستان نويسى، مجتبى جبار در بخش سينما، جميل خالقى در بخش تياتر، ماری مطمئن در بخش ژورناليزم، و مریم در بخش هنرهاى زيبا، مقام هاى اول را از آن خود نمودند.

محبوبه بدون ارايه جزئيات گفت که رييس جمهور، يک مقدار پول براى اهداى جوايز در اختيار اين وزارت سپرده است.

 وى افزود که قبل از سال ١٣٩٢ هر سال اين کانکور راه اندازى مى شد؛ اما از سال ١٣٩٢ بدون دليل موجه، از سوى حکومت وقت متوقف شد؛ ولى وزارت اطلاعات و فرهنگ، با تلاش هاى فراوان موفق شد که امسال بار ديگر اين کانکور را راه اندازى کند.

پوهاند رسول باورى سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در مراسم اهداى جوايز گفت که اين برنامه به هدف تشويق هنرمندان و پيشرفت هنر در کشور راه اندازى شده است.

به گفتۀ او، براى کسى که مقام اول را از آن خود کرده است، ٥٠هزار افغانى درنظر گرفته شده است؛ اين درحالى است که قبلا براى برنده هاى مقام اول، پنجهزار افغانى داده مى شد.

باورى  افزود که وزارت اطلاعات و فرهنگ، در بخش انتخاب اين ٢٧ تن نقش نداشته و انتخاب از سوى هيئت داوران صورت گرفته است.

در مراسم پيام رييس اجرايى حکومت نيز به خوانش گرفته شد.

در پيام او آمده است که تشويق هنرمندان از سوى وزارت اطلاعات و فرهنگ، يک اقدام به جا و قابل ستايش مى باشد و بايد اينچنين برنامه هاى تشويقى ادامه داشته باشد.

در پيام افزوده شده است که رياست اجرايى  نيز در ادامه و افزايش اينچنين برنامه ها، تلاش خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement