خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جنرال عبدالرازق: هدف حملات اخیر افراد مسلح، سقوط شاهراه کندهار-هرات بود

جنرال عبدالرازق: هدف حملات اخیر افراد مسلح، سقوط شاهراه کندهار-هرات بود

Nov 15, 2017 - 19:04

کندهار(پژواک،٢٤عقرب٩٦): جنرال رازق قوماندان امنیۀ کندهار می گوید که هدف حملات اخیر افراد مسلح، سقوط شاهراه کندهار-هرات بود که این تلاش از سوی نیروهای امنیتی ناکام شده است.

صدها فرد مسلح، شب سه شنبه از دوراهی لشکرگاه مرکز ولایت هلمند تا ولسوالی میوند کندهار، بالای حدود ١٦پوستۀ امنیتی حملات انجام دادند، که به هر دوطرف تلفان سنگین وارد گردیده است.

بر اساس معلومات مقامات محلی، افراد مسلح همزمان در این مسیر، بالای حدود ١٦پوستۀ امنیتی حملات انجام داده که در درگیری، بیشتر از ٤٥فرد مسلح کشته و بالا تر از ٥٠تن زخم برداشته اند، همچنان٢٢سرباز پوليس کشته و١٥تن زخمى شده اند.

جنرال عبدالرازق قوماندان امنیۀ کندهار که همراه با زلمی ویسا والی کندهار به هدف بررسی وضعیت به ولسوالی میوند سفر کرده بود، به آژانس خبری پژواک گفت که افراد مسلح می خواستند که شاهراه کندهار-هرات را سقوط دهند؛ اما نیروهای امنیتی این تلاش آنها را ناکام ساختند.

وی افزود که اگر چه به نیروهای پولیس نیز تلفات و جراحات وارد گردیده؛ اما افراد مسلح نتوانسته اند که حتی یک پوسته را هم تصرف کنند.

به گفتۀ وی، آنها برای جلوگیری از انجام چنین حملات، روی یک پلان کار می کنند که بر اساس آن در اکثر ولسوالی های کندهار، عملیات تصفیوی آغاز خواهد شد.

ولسوالی میوند از شهر کندهار ٧٠کیلومتر فاصله دارد و همجوار با ولسوالی های ناامن هلمند موقعیت دارد که به گفتۀ مقامات، عامل ناامنی و حملات در این ولسوای، تردد آزادانه افراد مسلح بین این دو ولایت می باشد.

تورجان یک سرباز جنگ میوند، به آژانس خبری پژواک گفت که افراد مسلح، همزمان بالای اکثر پوسته های امنیتی حملات را آغاز کرده، وقتیکه آنها مهاجمان را از یک پوستۀ امنیتی به عقب زدند، یک تعداد سربازان برای کمک به سربازان دیگر پوسته رفتند با کمین افراد مسلح برابر شدند.

وی افزود که تلفات و جراحات پولیس به همین سبب است؛ اما وی نیز گفت که افراد مسلح نتوانسته که  کدام پوسته را تصرف کنند.

بعد از اینکه نیروهای خارجی حملات هوایی شان را بالای افراد مسلح بیشتر کرده اند، آنها نیز تاکتیک جنگی خود را تغییر داده اند.

مخالفین مسلح دولت در این اواخر حملات گروهی خود را بالای پوسته های امنیتی در کندهار افزایش داده و در نتیجۀ آن به هر دوطرف، تلفات و جراحات سنگین وارد کرده اند.

سال روان شاهد چنین رویدادها است که در نتیجۀ همچو حملات مخالفین مسلح دولت ر یک تعداد ولسوالی های این ولایت، به نیروهای امنیتی تلفات و جراحات سنگین وارد شده است.

این وضعیت نگرانی مردم را نیز بیشتر کرده اند.

حاجی سراج یک باشندۀ ولسوالی میوند گفت که سطح تلفات و جراحات نیروهای امنیتی در حالى بلند شده که حملات شبانۀ مخالفین مسلح دولت بالای پوسته های امنیتی بیشتر شده اند.

به گفتۀ وی، از سال گذشته به اینسو، مخالفین مسلح دولت تفنگ های سنایپر، اسلحۀ لایزری و دوربین های شب بین دریافت کرده اند.

وی گفت که مخالفین مسلح دولت، به همین سبب تاکتیک های جنگی شان را عوض کرده، آنها ازطرف شب پوسته های امنیتی را هدف قرار میدهند و بالای شان حملات گروهی انجام میدهند.

به گفتۀ منبع، نیروهای امنیتی چنین اسلحه و تجهیزات پیشرفته را ندارند و به همین سبب سطح تلفات شان بلند می شوند.

نیروهای امنیتی کندهار امسال بیشترین تلفات را متحمل شده اند؛ در نتیجۀ حملات مخالفین مسلح دولت در میانشین، شاولیکوت، میوند، معروف، ارغستان و دیگر ولسوالی ها به ده ها سرباز پولیس و اردوی ملی تلفات و جراحات وارد گردیده اند.

احمدشاه سپر فعال مدنی و تحلیل گر کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت اینکه سطح تلفات و جراحات نیروهای امنیتی بالا رفته، عوامل بیشتر دارد.

وی افزود که آموزش نیروهای امنیتی معیاری نیست، استخبارات شان قوی نیست، به وجه بهتر تجهیز و اکمال نشده اند، پس برای همین تلفات و جراحات سنیگن را متحمل می شوند.

به گفتۀ وی، در بعضی موارد در بخش تلفات و جراحات بیشتر به نیروهای امنیتی، از حضور عناصر نفوذی مخالفین مسلح دولت در صفوف انکار نمی شود.

سپر گفت لازم است که حکومت باید استخباراتش را در بخش نظامی و ملکی تقویت کند؛ چرا که استخبارات مثال چشم نظام را دارد.

به گفتۀ وی، در آنعده قریه ها و مناطقی که پوسته ها و قرارگاه های نیروهای امنیتی وجود دارد، باید بخش های استخباراتی نیز فعال باشد؛ تا در مورد تحرکات افراد مسلح در آنجا معلومات کامل داشته باشند.

وی همچنان گفت که استخدام نیروهای مصلحتی، بجای استخدام مسلکی در صفوف نیروهای امنیتی نیز سبب بیشتر شدن تلفات و جراحات نیروهای امنیتی شده؛ چرا که در چنین موراد نبود مدیریت سالم محسوس می شود.

سپر گفت که این اصلا قابل تحمل نیست که محافظین کشور و مردم به چنین شکل کشته شوند، حکومت باید برای مصوونیت نیروهای امنیتی از تمام راه ها، اصلاحات و امکانات استفاده کند.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement