خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در سالجارى کشت کوکنار ٦٣ درصد و توليد ترياک ٨٧ درصد افزایش داشته است"

"در سالجارى کشت کوکنار ٦٣ درصد و توليد ترياک ٨٧ درصد افزایش داشته است"

Nov 15, 2017 - 17:33

کابل(پژواک، ٢٤ عقرب٩٦): يافته های یک سروی تازه نشان می دهد که امسال در افغانستان نسبت به سال گذشته، کشت کوکنار ٦٣ درصد و توليد ترياک ٨٧ درصد افزایش داشته است.

جاوید احمد قایم معین پالیسی و هماهنگی وزارت مبارزه و مواد مخدر افغانستان، امروز حین ارایه نتایج این سروی در کابل گفت که ٩٧ درصد کشت کوکنار در سال ١٣٩٦ در زون‌های جنوب، غرب، شمال و شرق کشور که دارای تهدیدات بالای امنیتی می‌باشند، صورت گرفته است.

به گفته او، مزارع کوکنار در سال ١٣٩٦ به ٣٢٨ هزار هکتار زمین می رسد که سال گذشته این رقم به ٢٠١ هزار هکتار می رسید.

موصوف افزود که مجموع کشت کوکنار در جنوب ٦٠ درصد، در غرب ١٧ درصد، در شمال ١٣ درصد، در شرق ٧ درصد،  در شمال ‌شرق ٣ درصد و در مرکز ٠،٤ درصد می باشد.

قائم خاطر نشان کرد که تخمین احتمالی تولید تریاک در افغانستان، به ٩٠٠٠ متریک تُن رسیده است که ٨٧ درصد افزایش را نسبت به سال ١٣٩٥ نشان می‌دهد.

به گفته وی، براساس این سروی، ٥٧ درصد تولید تریاک در جنوب، ١٦ درصد در شمال، ١٣ درصد در غرب، ٩ درصد در شرق، ٣ درصد در شمال‌شرق و ٠،٧ درصد در مرکز صورت گرفته است.

او افزود: «افزایش کشت کوکنار و افزایش حاصلات تریاک در هر هکتار زمین در سال جاری، از دلایل اصلی بالا رفتن آمار تولید مواد مخدر در کشور است.»

به گفته او اين افزايش در حالى است که  در سال روان ٧٥٠ هکتار زمین کشتزارهای کوکنار در ولایت های بدخشان، بلخ، کابل، کاپیسا، بادغیس، کندهار، ننگرهار، لغمان، نیمروز، غور، هرات، جوزجان، تخار و کنر از وجود کوکنار پاک‌سازی گردیده است.

موصوف افزود که دلیل پايین بودن محو مزارع کوکنار با در نظرداشت پلان جامع محو مزارع کوکنار، عبارت از مشکلات حاد امنیتی در ساحات تحت کشت، تعهد ضعیف مسوولین ولایتی و عدم شامل‌ سازی پلان جامع محو مزارع کوکنار در عملیات تصفیوی مخالفین در ولایات ناامن نسبت به سال پار می ‌باشد.

وی علاوه کرد که حلقاتی در منطقه در تبانی نزدیک با تروریزم بین المللی، برای حمایت از کشت کوکنار و قاچاق مواد مخدر فعالیت می‌کنند و گروه‌ های مسلح غیرمسوول در کشت و قاچاق این پدیدۀ شوم نقش فعال داشته و در رشد اقتصاد جرمی در افغانستان و منطقه نقش دارند.

به باور وی، همکارى مافیای مواد مخدر با گروه‌های مسلح مخالف دولت در مناطق دور از کنترل نهادهای امنیتی، نبود منابع کافی مالی و تخنیکی، کاهش کمک‌ های جامعه جهانی در امر مبارزه با مواد مخدر و جلوگیری از کشت، تولید، قاچاق و استفاده‌ مواد مخدر، کمبود نیروهای امنیتی کافی به منظور جلوگیری از کشت، تولید، قاچاق مواد مخدر، به کارگیری تخم‌ های بذری اصلاح شدۀ کوکنار، نبود زمینه‌ های لازم برای فروش محصولات مشروع زراعتی، استفاده از موادهای پیش ‌ساز کيمیاوی در تولید و پروسس مواد مخدر و قیمت بلند تریاک نسبت به سایر نباتات مشروع، از جمله موارد افزایش و تولید مواد مخدر در کشور می باشند.

به گفته او، کنترول ضعیف کشورهای همسایه و منطقه برای جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر، عدم علاقه‌ مندی کشورهای منطقه در امر تبادل اطلاعات استخباراتی، نبود عملیات‌های همزمان در نقاط مرزی و هدف قرار دادن مراکز تولید و پروسس مواد مخدر و تقاضای مواد مخدر افغانستان در کشورهای جهان، از جمله عوامل بیرونی کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان می باشد.

پاسوال عبدالخلیل بختیار معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله، در این نشست گفت که اين وزارت در سال روان توانسته است با راه اندازی بيش از ٢٣٠٠ عمليات، بيش از ٢٦٠٠  قاچاقبر مواد مخدر را که هشت تن آنان در ليست سیاه قرار دارند بازداشت نماید.

به گفته او ٦٤ تن از موظفین خدمات عامه در پولیس و اردوی ملی شامل بازداشت شدگان است.

موصوف افزود که در جمع بازداشت شدگان ١٣ تبعه خارجی و ٥٠ زن نيز شامل می باشند.

موصوف افزود که با راه اندازی این عملیات ها، حداقل ٣٥٠ ميليون دالر به قاچاقپران مواد مخدر خسارت وارد شده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement