Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

براى يکصدخانواده متضرر ازجنگ خيمه های رهايشی توزيع گرديد

براى يکصدخانواده متضرر ازجنگ خيمه های رهايشی توزيع گرديد

Nov 16, 2017 - 16:02

شبرغان (پژواک،٢٥عقرب ٩٦):رياست احيا و انکشاف دهات ولايت جوزجان ،برای يکصد خانواده بيجا شده و متضرر از جنگ،خيمه های رهايشی توزيع کرد.

در اين حال خانواده های متضررازجنگ مدعی اند که تا کنون برای آنها از طرف هيچ مرجعی کمک های لازمه صورت نگرفته و آنها با مشکلات زياد از جمله  کمبود غذايی و ساير مايحتاج زنده گی روبرواند .

انجنيرمحمد يوسف سعيد رييس احيا و انکشاف دهات ولايت جوزجان مى گويد:"ما از امکانات موجود اداره خود برای يکصد خانواده در حومه شهر شبرغان خيمه برپا نموديم و زمينه رهايش را به اين فاميل ها که در نواحی مختلف شهر متواری بودند فراهم ساختيم ."

وی تصريح کرد:"هدف کلی اين است تا خانواده های متضرر از جنگ را در يک نقطه منسجم سازيم و زمينه سروی را برای منابع امداد رسان مساعد سازيم تا به داد اين فاميل ها برسند و ما ضمن توزيع خيمه ها برای بيجا شده گان، ده منبع ذخيره آب و تشناب های سيار را نيز آماده نموده ايم تا مشکلات آنها در اين محل مرفوع گردد."

موصوف اضافه کرد که سلسله جابجايی خانواده ها بداخل خيمه ها آغاز گرديده و برای هر خانواده يک باب خيمه در نظر گرفته شده است .

اما برخی ازاعضای خانواده های بيجا شده مى گويند که با ذلت و خواری تمام از مناطق جنگ زده به شهرشبرغان آمده و با خود هيچ چيزی از خانه های شان انتقال داده نتوانسته اند .

جمعه يکتن از بيجا شده گان که باشنده ولسوالی دولت آباد ولايت فارياب است مى گويدکه نسبت مظالم داعش مجبور به ترک خانه زنده گی خودشده است.

او گفت:" داعشيان به شکل گروپی به قريه های ما ميامدند و از ما که برای خوردن چيزی نداشتيم طلب نان مى کردند، مه آدم پير و بی دندان، بر خوردن نان دندان ندارم و آنها از مه مى خواستند که برای سی نفر نان آماده کنم ."

ميسر خان يک بيجا شده دىگر مى گويد که داعشيان باعث شدند که  آنها در قرای ختای سای و چهار سای ولسوالی قوش تپه تمام حال و مال خود را رها کنندو افراد اين گروه خيمه مردم را آتش زدند و شمارى را اخطار دادندکه منطقه را ترک نمايند.

اين مرد مدعی است که تا کنون از طرف هيچ مرجعی براى شان کمک صورت نگرفته است و تنها امروز رياست احيا و انکشاف دهات خيمه توزيع نموده است اگر کمک های لازمه صورت نگيرد در سرمای که پيشرو است خانواده های  بيجاشده با مشکلات فراوان روبرو خواهند شد و فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

محمد رضا  غفوری سخنگوی والی جوزجان مى گويدکه  حداقل سه هزار خانواده نسبت جنگ نيرو های دولتی با مخالفين، داعشيان و طالبان از ولايات فارياب، سرپل و ولسوالی های قوش تپه و درزاب ولايت جوزجان به شهر شبرغان پناه آورده اند .

او اضافه نمودکه  برای برخی از اين خانواده ها کمک های لازمه صورت گرفته و حداقل دو صد باب خيمه در مسير راه شبرغان – ميمنه برپا شده است  و قرار است برای اين خانواده ها به زود ترين فرصت کمک های ديگر نيز توزيع گردد .

به گفته سخنگوی والی ولايت جوزجان، در اين راستا با برخی از منابع صحبت های صورت گرفته و در جريان هفته جديد کمک های لازمه به این خانواده ها صورت خواهد گرفت .

در حال حاضر تعداد زيادی از خانواده های متضرر از جنگ در مرکز شهر شبرغان و قرای مختلف آن، شاهراه شبرغان – سرپل جابجا گرديده اند که مسوولين ذيربط مصروف جمعاوری آنها در يک مرکز واحد بخاطر توزيع مساعدت های لازمه اند .

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement