خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخى وکلا: برکناری رييس کمیسیون مستقل انتخابات خلاف قانون است

برخى وکلا: برکناری رييس کمیسیون مستقل انتخابات خلاف قانون است

Nov 18, 2017 - 17:25

کابل (پژواک،۲۷عقرب۹۶): برخی اعضای ولسی جرگه، برکناری نجیب الله احمدزی از سمت رياست کمیسیون مستقل انتخابات را خلاف قانون می دانند و مدعی اند که حکومت با همچو اقدامات، در پی مهندسی انتخابات های پيش رو است.

نجیب الله احمدزی رییس کمیسیون انتخابات، روز چهارشنبه گذشته از سمتش به درخواست کتبی پنج عضو این کمیسیون، به اساس حکم رييس جمهور عزل شد.

حاجى ظاهر قدیر نماینده مردم ننگرهار در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت که رییس جمهور با برکناری رییس کمیسیون انتخابات می خواهد انتخابات‌های آینده را به نفع خود مهندسی کند.

قرار است انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى، در شانزدهم سرطان سال آينده و انتخابات رياست جمهورى در سال ١٣٩٨ برگزار شود.

ظاهر قدير با انتقاد از برکناری نجیب الله احمدزی افزود: «کمیسیون انتخابات شخصی نیست که رییس جمهور، یک روز بخواهد کسی را در آن مقرر کند و روزی دیگر آن را برکنار نماید.»

محمد اکبر ستانکزی نماینده مردم لوگر در این جرگه نیز بر برکناری احمدزى انتقاد کرد و گفت که باید حکومت، در مورد برکناری او به ملت وضاحت بدهد.

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز از برکناری احمدزى انتقاد کردند و از ولسی جرگه خواستند که در این رابطه از حکومت وضاحت بخواهد.

همایون همایون نایب اول ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، ضمن نگرانی از برکناری احمدزى گفت: «کمیسیون انتخابات شخصی نیست و متعلق به سرنوشت مردم افغانستان است، برکناری رییس کمیسیون کار خلاف قانون است که از سوی رییس جمهور صورت گرفته است.»

او برکناری احمدزی را دخالت حکومت در امور این کمیسیون خواند و تاکید کرد که احمدزى، نزد اين جرگه منحيث رييس کميسيون رسميت دارد.

وى از نجيب الله احمدزى خواست تا در يکى از نشست هاى اين جرگه حضور پيدا کند و « دخالت‌های رییس جمهور در روند انتخابات را فاش سازد.»

محمد اشرف غنى رييس جمهور، هفته گذشته حکم برکنارى نجيب الله احمدزى رييس کميسيون مستقل انتخابات را صادر کرد.

در حکم آمده است: «به اساس فیصله و مطالبه مورخ ٢١ عقرب سال جاری، کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر عزل نجیب الله احمدزی از عضویت آن کمیسیون، هدایت داده می‌شود تا نهادهای مربوطه، ليست کاندیدان جدید را به منظور تعیین یک عضو کمبود آن کمیسیون، به ریاست‌جمهوری معرفی نمایند.»

این در حالی است که  برخی آگاهان امور، چنين شيوه برکنارى نجیب الله احمدزی از سمت ریاست کمیسیون مستقل انتخابات را انتقاد می کنند و می گویند که چنین شیوه، جايگاه قانونى ندارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement