خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

قراردادهای تمديد لين برق شبرغان- دشت الوان و شبرغان- اندخوی امضا شد

قراردادهای تمديد لين برق شبرغان- دشت الوان و شبرغان- اندخوی امضا شد

Nov 19, 2017 - 17:51

کابل (پژواک، ٢٨ عقرب ٩٦): شرکت برشنا، قراردادهای تمديد لين برق شبرغان- دشت الوان و شبرغان -اندخوی را باکمپنى هاى خصوصى به امضا رساند که با تکميل کار اين دو پروژه، دست کم پنجصد هزار مشترک در ده ولايت از انرژى برق مستفيد خواهند شد.

قرارداد تمديد لين برق ۵۰۰ کيلوولت از شبرغان الی دشت الوان به طول ۳۰۸ کيلومتر، از سوی امان الله غالب رييس شرکت برشنا با کمپنی خصوصی KEC International به امضا رسيد. اين پروژه که ۶۰ ميليون دالر هزينه بر می دارد، در ماه جنوری سال ۲۰۱۸ کار آن آغاز و تا دو و نيم سال به اکمال می رسد.

همچنان قرارداد تمديد لين برق ۲۲۰ کيلوولت از شبرغان الی اندخوی به طول ۷۰ کيلومتر که ميان شرکت برشنا و کمپنی خصوصی KPTL به امضا رسيد، کار آن در آغاز سال جديد ميلادی آغاز می گردد و تا دوسال به پايۀ اکمال می رسد.

قرار داد اين دو پروژه انرژى برق، امروز در حضور رييس جمهور غنى در  پايان جلسه شورای عالی اقتصاد به امضا رسيد. هزينۀ مجموعی اين دو قرارداد ۷۵ ميليون دالر امريکايی می باشد که از بودجۀ بانک انکشاف آسيايی پرداخت می گردد.

امان الله غالب رييس اجراييوى شرکت برشنا پس از امضا اين دو قرار داد، در نشست خبرى مشترک با سام ويل توميوا رييس بانک جهانى در افغانستان گفت که دراين پروژه ها تدارک تجهيزات، ديزاين، تهيه، نصب، تست و منتاژ براى لين انتقال برق ٥٠٠ کيلو ولت از شبرغان الى دشت الوان پلخمرى و لين ٢٢٠ کيلو ولت از شبرغان الى اندخوى، شامل مى باشد.

موصوف  افزود که پروژه اول (تمديد لين ٥٠٠ کيلو ولت)، ظرفيت توليد هزار ميگاوات  برق را دارد و پروژه دوم (تمديد لين ٢٢٠ کيلو ولت)، ظرفيت ٣٠٠ ميگاوات برق را دارد.

وى خاطرنشان کرد که با تکميل کار هردو پروژه، حدود ٥٠٠ هزار مشترک در ولايات کابل، لوگر، کنر، بلخ، بغلان، ننگرهار، غزنى، ميدان وردک، کندهار و شبرغان از انرژى برق مستفيد خواهند شد.

وى گفت: "با تطبيق اين دو پروژه مى توانيم که کشورهاى آسياى ميانه را با کشور هاى آسياى جنوبى وصل نمايم."

رييس بانک انکشاف آسيايى، در اين نشست گفت که امروز حکومت افغانستان دو قرارداد مهم برق را امضا کرد که بر اساس اين دو پروژه، برق افغانستان با ترکمنستان وصل خواهد شد.  

وى افزود که بانک انکشاف آسيايى، يکى از همکاران انکشافى بزرگ حکومت افغانستان در قسمت پروژه هاى بزرگ توليد انرژى مى باشد.

به گفته او، درحال حاضر در افغانستان پروژه هاى مختلف زيربنايى به ارزش ١،٥ ميليارد دالر امريکايى کمک اين بانک، درحال تطبيق قراردارد و اين بانک، درنظردارد که ٦٠٠ ميليون دالر ديگر را نيز درافغانستان در پروژه هاى زيربنايى به مصرف برساند.

وى گفت که به اساس استراتيژى جديد بانک انکشاف آسيايى که در ماه اکتوبر سال روان اعلام گرديد، اين بانک در پروژه هاى مهم ملى افغانستان در بخش انرژى، زراعت، ترانسپورت، تقويت زنان و حکومتدارى خوب، با حکومت اين کشور کمک مى کند.

موصوف افزود که بانک انکشاف آسيايى، متعهد است که در بخش بهبود زيربناها با حکومت افغانستان به کمک هايش ادامه دهد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement