خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

گروه داعش در ولسوالى درزاب دو قبرستان را تخريب کردند

گروه داعش در ولسوالى درزاب دو قبرستان را تخريب کردند

Nov 19, 2017 - 16:17

شبرغان (پژواک،٢٨عقرب٩٦): مقامات محلى در ولايت جوزجان گفته اند که گروه داعش، ضمن درگيرى با نيروهاى امنيتى، دو قبرستان را در ولسوالى درزاب تخريب نموده و مى خواهند درآنجا به خود پايگاه بسازند.

مل پاسوال فقيرمحمد جوزجانی  قوماندان امنيه ولايت جوزجان، به آژانس خبرى پژواک گفت که درگيری بين نيرو های امنيتی و گروه داعش  در ولسوالى درزاب، زمانى صورت گرفت که آنها برمواضع نيروهاى امنيتى در اطراف ولسوالى حمله کردند.

وی افزود که درگيری، حوالی ساعت نُه  شب آغاز و تا نيمۀ شب ادامه داشت، که در نتيجۀ آن پنج داعشی کشته و سه تن دیگر شان جراحت برداشتند و دراين درگيرى، يک تن از منسوبين نيرو های امنيتی، از ناحيه پا جراحت خفيف برداشته که وضعيت صحی اش خوب است.

قوماندان امنيه درپاسخ به اينکه داعشيان، زيارت ها را در ولسوالی درزاب به آتش کشيده اند؟ گفت: "آنها زيارتگاه ها را به آتش نکشيده، بلکه قبرستان طالبان را تخريب نموده اند، داعشيان پس از آنکه طالبان را از اين منطقه راندند، قبرستان آنها را تخريب کرده، قبرهای آنها را آتش زدند."

وی تصريح کردکه گروه داعش، دورادور برخی از قبرها را که توسط طالبان پنجره گرفته شده  و به شکل يک زيارت ترتيب گرديده بود، همه را تخريب کرده است.

در اين حال باشندگان  ولسوالی درزاب  مى گويند که مردم در برابر اين اقدام داعشيان، نمى توانند از خود عکس العمل نشان دهند .

مردی که خود را به اسم مستعار يعقوب معرفی مى کرد گفت که  اين، بار نخست نيست که داعشيان قبرستان را تخریب مى کنند، آنها سال گذشته زيارت خواجه آشکارا را با قبرهايی که در اطراف آن موقعيت داشت تخريب نموده اند.

يعقوب گفت که  مردم در اين ولسوالی، با عقايد مختلف زيست دارند؛ برخی ها که در ساحات تحت کنترول داعشيان زندگی مى کنند، ناگزير اند تا از طرز تفکر داعشيان که سلفی اند، پيروی نمايند و مردمان شافعی مذهب و حنفی نيز موجود اند که نمى توانند در برابر داعشيان واکنش نشان دهند و از تخريب قبر ها جلوگيری نمايند.

موصوف تصريح کرد: "من خود شاهد بودم که در قریه حُلقانی و مغل، داعشيان قبرها را تخريب کردند و گفتند که در جای قبرستان قرارگاه مى سازند."

بازمحمد داور سرپرست ولسوالی درزاب گفت که  داعشيان، تمام قبرها را در قريه مغل و حُلقانی،  سوراخ کرده و کتاره هايی را که مردم در اطراف قبرها ساخته بودند، از بين برده و طوغ های قبور را آتش زده اند و مردم نمى توانند نسبت به اين عمل آنها از خود واکنش نشان دهند.

وی افزودکه در اين محلات، تعداد کمی مردم باقی مانده اند و آنها بخاطر زنده ماندن خود، به داعشيان چيزی گفته نمى توانند، داعشى ها دو قبرستانی بزرگ را که متعلق به مردم محل بوده، به آتش کشيده اند و بيشتر اين مسايل از طرف حکام عربی و خارجی که در بين گروه داعش فعاليت تخريبی دارند، دستور داده مى شود.

ولسوالی درزاب ولايت جوزجان که در ١٠٥ کيلومتری غرب شهر شبرغان موقعيت دارد، از شمار ولسوالی های نا امن ولايت جوزجان محسوب مى گردد، که در اکثر نقاط اين ولسوالی، داعشيان مسلط اند و مرکز سوق و ادارۀ آنها نيز در قريه سردرۀ اين ولسوالی موقعيت دارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement