خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

انتخاب زنان به رهبرى شوراى ولايتى ميدان وردک باعث تغيير مثبت شده مى تواند

انتخاب زنان به رهبرى شوراى ولايتى ميدان وردک باعث تغيير مثبت شده مى تواند

Nov 20, 2017 - 14:01

ميدان شهر (پژواک، ٢٩ عقرب ٩٦): رياست امور زنان ولايت ميدان وردک مى گويد که نا امنى و مشکلات فرهنگى، بر وضعيت زندگى زنان تاثير بد گذاشته؛ اما اميد است که پيروزى سه زن به رهبرى شوراى ولايتى اين ولايت، تغييرات مثبت در اين مورد به ميان آورد.

براى اولين بار در سطح کشور، در انتخابات هيئت هاى ادارى دورۀ چهارم شوراهاى ولايتى، سه زن به حيث رييس، معاون و منشى شوراى ولايتى ميدان وردک انتخاب شده اند.

در خبرنامه اى که از سوى دفتر مطبوعاتى ولايت ميدان وردک به نشر رسيده، آمده است که در انتخابات هيئت ادارى، ١٣ عضو حضور داشته اند و در نتيجۀ انتخاباتى که به همکارى تخنيکى کميسيون مستقل انتخابات انجام شد، حليمه عسکرى به حيث رييس، نفيسه سيلۍ به حيث معاون و هاجر ميرزايى به حيث منشى شورا انتخاب شده اند.

ادارۀ مستقل ارگان هاى محلى نيز مى گويد که در انتخابات ادارى شوراهاى ولايتى در سال جارى، تغييرات مثبت قابل ملاحظه آمده است، که از اين جمله ٣٧ درصد هيئت هاى جديد ادارى شوراهاى ولايتى را زنان تشکيل ميدهند.

رياست امور زنان ولايت ميدان وردک مى گويد که هر چند مشکلات در بخش زنان در اين ولايت وجود دارد؛ اما وضعيت رو به خوبى است و پيروزى سه زن به هيئت رهبرى شوراى ولايتى، اميدوارى ها در اين مورد را افزايش داده است.

وحيده ښکلى رييس امور زمان اين ولايت، در مصاحبۀ ويژه با آژانس خبرى پژواک گفت که در سطح اين ولايت ٥٥٠زن در ارگان هاى دولتى، غير دولتى و ساير ارگان ها ايفاى وظيفه مى کنند، که از اين جمله تمامى کرسى هاى رياست امور زنان به آنها داده شده است.

موصوف افزود که در بخش معارف، ٣١٦ زن به حيث معلم ايفاى وظيفه مى کنند که بر حضور متعلمين اناث تاثير مثبت گذاشته و در پهلوى آن، تعداد قابله ها در بخش صحت تکميل شده و اکنون به بخش نرسنگ گرفته ميشود.

ښکلى گفت که شمار زيادى از زنان، در نتيجۀ برنامه هاى آگاهى عامۀ رياست زنان مراجعه کرده و خواهان تعليمات حرفوى در خانه هاى خود شده اند؛ اما وقتيکه موضوع بست هاى خالى در رياست و ساير ارگان ها با آنها مطرح شود، به علت مشکلات فرهنگى و فاميلى نمى خواهند که براى آن ثبت نام نمايند.

به گفتۀ موصوف، جاى خوشى است که وکلاى شوراى ولايتى اين ولايت، براى اولين بار وکلاى زن را براى پست هاى ادارى شورا انتخاب نموده اند؛ اين انتخاب باعث تغيير مثبت در وضعيت زنان خواهد شد.

ښکلى افزود: "جاى افتخار است که مردم ما بالاى ما اعتماد نموده، يک کار نادر است؛ ما اميدوار هستيم که آنها مشکلات موجود خواهران را در هماهنگى با مردم و تغيير ذهنيت حل نمايند."

رييس امور زنان، در پاسخ به يک پرسش در مورد حل مشکلات ياد شده گفت: "مشکلات فامیلی وجود دارد. به گونۀ مثال دو برادر و باشندۀ اين ولايت، يکى در ولايت و دوم در کابل زندگى مى کنند؛ برادرى که در کابل است، بالاى دخترهاى خود تعليم کرده و اجازۀ کار داده است؛ اما برادرى که در ولايت است، به علت نبود امکانات و نا امنى، به فرزندان خود اجازۀ تعليم نداده و اين موضوع خيلى تاسف بار است."

از سويى هم نفيسه سيلۍ معاون جديد شوراى ولايتى ميدان وردک گفت که در اين ولايت براى زنان کار نشده و نه هم امکانات موجود است، بعد از آن که به حيث معاون شورا انتخاب شد، شمار زيادى از زنان و دختران مناطق روستايى، به وى پيام هاى تبريکى روان کرده و به آيندۀ خود اميدوارى نشان داده اند.

موصوف در صحبت ويژه با آژانس خبرى پژواک گفت: "هدفم اين است که به محروميت زنان پايان دهم، از حقوق برحق شان حمايت نمايم؛ مى خواهيم که تغييرات بنيادى به دست زنان در اين ولايت داشته باشيم."

سیلى افزود که نا امنى هاى اين ولايت، در جوار ساير بخش ها بر وضعيت زنان نيز تاثير ناگوار گذاشته و با در نظرداشت محروميت هاى شان، کارهاى انجام شده در اين مورد کفايت نمى کند؛ حضور زنان در ادارات ولايتى کمرنگ است و فراموش شده است.

موصوف، در پاسخ به اين پرسش پژواک که به حيث يک وکيل از کاکرد رياست زنان رضايت دارد يا خير؟ گفت: "کار نشده است؛ اما آنها مقصر نمى باشند؛ چرا که اين رياست حمايت مردان را ندارد؛ تا زمانى که مردان از رياست زنان حمايت نکنند، به تنهايى چيزى کرده نمى تواند."

سهیلا سيپڅلى باشندۀ ميدان شهر مرکز اين ولايت که فعلاً در يک ادارۀ دولتى وظيفه دارد، گفت که در اين ولايت کار قابل ملاحظه براى زنان صورت نگرفته است؛ اما انتخاب هيئت ادارى جديد شوراى ولايتى، اميدوارى هايى را در بخش توجه به زنان ايجاد کرده است.

سپيڅلى در اين مورد به آژانس پژواک گفت: "اين کار بر زندگى تمامى مردم به ويژه بر وضعيت زندگى زنان تاثير مثبت خواهد داشت، سطح خشونت عليه زنان را پايين خواهد آورد؛ چرا که يک زن، وضعيت زنان ديگر را به خوبى درک کرده نمى تواند و فضاى اعتماد بين آنها بلند مى باشد."

به گفتۀ موصوف؛ نا امنى، عنعنات ناپسند و محدوديت هاى فرهنگى، مشکلات عمدۀ زنان است؛ اما خوشبختانه که اکنون کمى تغيير آمده است؛ هر چند اين تحول به مرکز محدود مانده و وضعيت ولسوالى ها خوب نيست.

خشونت با زنان، مراجعه براى بررسى قضاياى شان به ارگان هاى عدلى و قضايى و اعتماد زنان بالاى مراجع يادشده، يکى از مشکلات عمدۀ زنان در سطح کشور است که دامنگير زنان اين ولايت نيز مى باشد.

وحيده ښکلى رييس امور زنان گفت که در اين ولايت رويدادهاى خشونت وجود دارد؛ اما به علت نا امنى ها، محدوديت هاى فرهنگى و عنعنوى مخفى مانده و علت وقوع آن نيز تا حدى زياد بيسوادى زنان است.

به گفتۀ او، در بخش عدالت با زنان در ارگان هاى عدلى و قضايى کدام مشکل وجود ندارد؛ اما نبود آگاهى عامه، ترس، مشکلات فاميلى، امنيتى و فرهنگى باعث شده که زنان مراجعه نکنند.

موصوف افزود: "ما همه ساله در سطح متوسط از ١٥ تا ٢٥ مورد خشونت با زنان را ثبت مى کنيم و بعداً آنرا با ارگان هاى عدلى و قضايى در ميان مى گذاريم؛ چرا که خود زنان به علت محيط مردانه علاقمندى نشان نمى دهند و از آگاه شدن خانواده هاى خود ترس دارند."

اما نفيسه سيلى معاون شوراى ولايتى گفت: "به صراحت گفته مى توانم که سطح خشونت با زنان در اين ولايت نسبت به هر ولايت ديگر بلند است، در اينجا زنان از حقوق اسلامى خود محروم اند، اجازۀ کار و تعليم به آنها داده نشده است."

موسکا مایار یکى از فعالان مدنى ولايت ميدان وردک و عضو انجمن ادبى(ميرمن) گفت که نقش زنان به ويژه زنان ولسوالى هاى دوردست در ادارات اين ولايت، سمبوليک است و در جوار آن، زنان موجود در ادارات نيز محافظه کارى مى کنند و باعث مشکل به زنان مى شوند.

موصوف در اين مورد به آژانس پژواک گفت: "شوراى ولايتى علاوه بر کار کردن، نقش پل بين حکومت و مردم را نيز دارد و آمدن زنان در پست هاى رهبرى آن، باعث ميشود که صداى زنان به شکل خوب شنيده شده و از حقوق شان دفاع صورت گيرد."

رییس امور زنان اين ولايت، از مادران خواست که بزرگان خانوادۀ خود را مجبور نمايند تا به تعليم فرزندان به ويژه دختران خود توجه نمايند و از اين طريق، به مشکلات موجود نقطۀ پايان بگذارند.

 

 

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement