خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کنفرانس "اهمیت همگرایی منطقوی برای حل بحران افغانستان" روسيه برگزار شد

کنفرانس "اهمیت همگرایی منطقوی برای حل بحران افغانستان" روسيه برگزار شد

Nov 20, 2017 - 20:39

مسکو(پژواک، ٢٩عقرب ٩٦): دومین کنفرانس بین المللی "بحران سیاسی و قومیتی در افغانستان، چالش ها و فرصت ها برای کشورهای منطقه" درشهر مسکو برگزار شد.

 دراين کنفرانس که به ابتکار مرکز "لف گومیلیف" در مسکو (روسیه) و بنیاد اجتماعی "گفتگوی تمدنها" در تاجکستان برگزار شد، کارشناسان و نمایندگان نهادهای دیپلماتیک و همچنین نمایندگان سازمان های وابسته به حکومت روسیه، افغانستان و تاجیکستان حضور داشتند.

پروفیسورابراهیم عثمان مشاور سابق رییس جمهور، عضو کمیسیون صلح اقوام، مدیر بنیاد اجتماعی "گفتگوی تمدنها" در مرکز مطالعات راهبری وابسته به دفتر ریاست جمهوری تاجکستان ضمن نگرانی از وضعیت افغانستان، بر اهمیت برگزاری این برنامه در تاجکستان نيز تاکید کرد.

زلمی مجددی نماینده مردم بدخشان درشوراى ملى افغانستان، درصحبت خود از کشورهای منطقه، روسیه، چین، ایران، هند و ترکیه دعوت کرد که توان خود را برای مبارزه با تروریزم در افغانستان با هم متحد سازند.

وی همچنین تاکید کرد: "جنگی که امروز در افغانستان شاهد هستیم، عواقب طولانی در افغانستان و حتی کشورهای منطقه آسیای مرکزی خواهد داشت."

اوگفت: "متاسفانه، کشورهایی که علنا در حال مبارزه با تروریزم هستند، در پشت پرده به حمایت از گروهک های تروریستی همچون داعش و طالبان مشغول اند و اهداف سیاسی و اقتصادی خود را دنبال می کنند. در افغانستان هیچ زمینه ای برای حضور نظامی دول غربی وجود ندارد و تنها هدف آنها کسب منافع اقتصادی می باشد."

این نمایندۀ مردم بدخشان در ادامه صحبت هايش افزود که نیروهای ناتو، ١٦ سال در افغانستان حضور داشته اند؛ اما این کشور نه تنها رشد و شکوفایی نداشته، بلکه در امر مبارزه با تروریزم نیز موفق نبوده است.

وى خاطرنشان کرد: "ناتو با روشهای نظامی و خشونت آمیز نمی تواند صلح را در افغانستان برقرار کند. آنها نه در عراق و نه در سوریه نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند."

وى درادامه صحبت هايش گفت که جامعه جهانی، باید توان خود را متحد کرده و اقداماتش را با هم هماهنگ سازد؛ تنها با این روش می توان بر تروریزم جهانی پیروز شد.

موصوف همچنان از  کشورهاى همسایه از جمله روسیه، چین، ترکیه و ایران خواست بر اسلام آباد فشار سیاسی وارد کنند که تا دست از دخالت در امور داخلی افغانستان بردارد.

پاول زریف اللین رییس مرکز لف گومیلیف نیز در سخنان خود توجه همه را به دو مشکل اصلی افغانستان (مشکل وابستگی اقتصادی افغانستان به تولید مواد مخدر؛ و تنش های سیاسی حاصل از انتخابات آتی) جلب کرد.

وی در ادامه توضیح داد: «در روسیه دو بدبختی در جامعه وجود دارد: احمق ها و جاده ها؛ در افغانستان هم از فهرست بلند "بدبختی ها"، باید دو مشکل اصلی یعنی موادمخدر و انتخابات را حل کرد.»

طبق آمار دفتر دیده بان سازمان ملل در امور مواد مخدر و جرم و جنایت در سال ٢٠١٧ برای کشت خشخاش ٣٢٨٠٠٠ هکتار زمین به کار گرفته شد که تقریبا از رکورد قبلی یعنی سال ٢٠١٤ بیشتر است.

 همچنان امسال در ٢٤ ولایت از ٣٤ ولایت افغانستان به کشت خشخاش پرداختند؛ در حالیکه سال ٢٠١٦، تنها ٢١ ولایت کشت خشخاش داشتند.

ازسويى هم سرمایه گذاری انبوه کشورهای غربی در پروژه های مبارزه با تولید مواد مخدر، نتیجه معکوس داده است. به عنوان مثال، طی ١٠ سال گذشته در  ولايت "هلمند" که منطقه کشت خشخاش است، بین ١٢ تا ١٨ میلیون دالر در سال برای پروژه هایی سرمایه گذاری کردند که می توانست کشت خشخاش را به سرعت کم کند؛ اما فرهنگ کشت خشخاش در مناطقی که قبلا خشخاش کشت نمی شد نیز توسعه یافت و برنامۀ مرحله به مرحلۀ کاهش مواد مخدر که از سال ٢٠١١آغاز شده را با شکست روبرو کرد.  

افزایش تولید مواد مخدر و شدت گرفتن جریان های اپوزیسیون، به خشونت بیشتر و درگیری های وسیع تر در سال ٢٠١٨  خواهد انجاميد .

در این شرایط ، فقط برگزاری یک انتخابات عادلانه و سرکار آمدن حکومتی فارغ از فساد ساختاری و همچنین رونق گرفتن اقتصاد غیرخشخاشی با مشارکت کشورهای منطقه، می تواند حمایت های مالی و تسلیحاتی از گروهک های تروریستی را کاهش داده و کشور را از بحران خارج کند. با این حال، انتخاب رهبر صالح و از بین بردن آرام آرام فرهنگ کشت خشخاش در کشور، دو موضوع مبهم هستند.

عمر نثار مدیر مرکز روسی مطالعات افغانستان، امروز در سخنان خود بر همگرایی منطقوی تاکید کرد.

فهیم کوهدمانی کارشناس افغان با توجه به گذشته تاریخی افغانستان خاطر نشان کرد که علیرغم وجود بیش از ١٤ قومیت در کشور، تا همین چندی پیش، اختلافات قومی و بویژه اختلافات مذهبی بین مردم رخ نمی داد. اما در دو سال گذشته با حضور نیروهای داعش در کشور، تعداد انفجارها در مساجد شیعیان و فشار از سوی شبه نظامیان داعش بر افغان ها بویژه بر مردم هزاره، شدت گرفته است. ظاهرا، اختلاف مذهبی یکی از اهداف اصلی حامیان تروریزم بوده است.

وی در ادامه گفت: "ما باید در صلح و دوستی زندگی کنیم و روابط حسنه ای با سایر کشورها داشته باشیم. ما می خواهیم که دیگر کشورها با ما مثل متحد خود رفتار کنند و در مبارزه با گروهک های تروریستی از ما حمایت کنند؛ زیرا اگر تنش ها و اختلافات قومیتی شدت بگیرد، جنگ تمام منطقه را خواهد بلعید."

عبدالنبی ستارزاده استاد تاجک و دکترای زبانشناسی، سخنان خود را با اظهار تاسف به خاطر وضعیت کنونی افغانستان آغاز کرد.

وى گفت: "دلایل بسیاری باعث شده که افغانستان، امروز به این وضعیت اسفبار دچار شود؛ اما از بین تمام این دلایل، می توان به گسترش نفوذ طالبان از جنوب در سراسر افغانستان و تقویت خود در مرزهای شمالی و همچنین ظهور شبه نظامیان داعش اشاره کرد."

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement