خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از تهاجم فرهنگی در کشور اظهار نگرانی کرد

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از تهاجم فرهنگی در کشور اظهار نگرانی کرد

Nov 21, 2017 - 18:07

چاریکار(پژواک،۳۰عقرب۹۶): سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ حین گشایش نمایشگاه فرهنگی سه روزه در پروان از تهاجم فرهنگی در کشور اظهار نگرانی کرد.

در اين نمايشگاه  تصویری آثار بدست آمده، کتاب و نقاشی به نمايش گذاشته شده و اجراى برنامه هاى تياتر و موسيقی اصيل افغانی براى بازديد کننده گان در نظر گرفته شده است.

محمد رسول باوری سرپرست وزیر اطلاعات و فرهنگ کشور امروز حین افتتاح اين نمایشگاه گفت برای جلوگیری از تهاجم فرهنگی تلاش هاى جدى جريان دارد.

او می گوید که این نمایشگاه به منظور جلوگیری از تهاجم فرهنگی راه انداز شده و قرار است همچو نمایشگاه ها در سایر ولایات نيز راه اندازی شود.

وی گفت:«فرهنگ افغانستان به یک تهاجم وسیع مواجه است، برای جلوگیری از این تهاجم اقداماتی به همان پيمانه که تهاجم است باید تنظیم گردد، در غیر آن ما حالت خوب نخواهیم داشت، اسناد زیاد وجود دارد که تهاجم فرهنگی آغاز شده و ادامه دارد.»

به گفته سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، همکاران بین المللی افغانستان آن چنان که به بخش های دیگر کشور توجه دارند به مسایل فرهنگی افغانستان توجه ندارند.

او می گوید که حفاظت و حمایت مردمی می تواند که تهاجم فرهنگی را کاهش دهد.   

همچنان وى همکاری مردم را در حفظ و نگهداری میراث های فرهنگی و اثار باستانی مهم خواند و خواهان همکاری مردم در این راستا شد.

محمد عاصم عاصم والی پروان نیز می گوید که تهاجم فرهنگی از سال يک و نيم دهه به اين طرف‍ آغاز و تا اکنون در افغانستان ادامه دارد و برای جلوگیرى از آن وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور مکلف است که نمایشگاه ها، برنامه ها و کنفرانس ها را برگزار کند.

او گفت: "هر دو زبان ملی و رسمی افغانستان و زبان های محلی افغانستان مورد تهاجم قرار دارد و شب روز کوشش می شود وهر لحظه ما و شما شاهد هستیم که اصطلاحات و موارد متعددی در برابر زبان دری و پشتو و سایر زبان ها ما جا گزین شده می رود.»

از جمله برنامه هايى است که در نمایشگاه فرهنگی ولایت پروان در مدت سه روز اجرا می شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement