خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

انسداد شاهراه میمنه - جوزجان وارد سومین روز شد

انسداد شاهراه میمنه - جوزجان وارد سومین روز شد

Nov 22, 2017 - 17:37

میمنه (پژواک، اول قوس ۹۶): شماری از رانندگان برای دومین روز در شهر میمنه  مرکز ولايت فارياب، در اعتراض به مسدود شدن شاهراه میمنه - جوزجان از سوی طالبان مسلح، دست به راهپیمایی زدند و خواهان باز شدن این مسیر به روی ترافیک شدند.

معترضان که در مقابل درب مقام ولایت  تجمع کرده بودند، گفتند که سه روز می شود شاهراه نمبر (۱) که فاریاب را با ولایات جوزجان، بلخ و کابل وصل می کند، مسدود می باشد؛ آنان از کار باز مانده با مشکلات فراوان رو به گردیده اند.

محمد آصف  يکتن ازراننده ها گفت که به خاطر سه نفری که از سوی دولت بازداشت شده، سه روز می شود شاهراه مسدود است.

وى افزود که صد ها موتر مسافربری و ده ها موتر باربری، منتظر باز شدن راه هستند؛ در برخی موتر ها که میوه بار است، ميوه ها در حال ازبين رفتن مى باشد.

زمری یکی دیگر از رانندگان که  روزانه با موترسراچۀ خود در لین مزار- میمنه رفت و آمد دارد و با عايد کارش، خرج فامیلش را تامین میکند؛ با اظهارنگرانی به پژواک گفت: "سه روز میشود راه مسدود است، جمعی از دریوران به شورای ولایتی و مقام‌ولایت رفتيم، کسی حاضرنبود که به مشکل ما توجه کند."

درعين حال سید عبدالباقی هاشمی عضو شورای ولایتی نیز تهدیدات امنیتی و مسدود شدن شاهراه میمنه - جوزجان را چالش بزرگ‌ در برابر مردم فاریاب دانسته گفت که سه روز میشود صدها شهروند که قصد  رفت وآمد در ولایات جوزجان، بلخ، کابل و بیرون از کشور را دارند؛ اما به دليل مسدود بودن شاهراه کارى انجام نداده اند.

وی از رهبری دولت مرکزی خواست  تاهرچه عاجل به داد مردم فاریاب رسیدگی نموده با راه اندازی عملیات، شاهراه میمنه - جوزجان و بلخ را بر روی مردم باز کنند.

مل پاسوال جنت گل کړوخیل قومندان لوای اول قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفت که مسدود شدن شاهراه نه تنها برای افراد ملکی؛ بلکه به نیروهای امنیتی نیز چالش زا بوده، قطعات به وقت لازم اکمال نمی شوند .

کروخیل گفت که به زودی نیروهايی از غورماچ بر می گردند و شاهراه میمنه جوزجان را باز می نمایند. 

اين درحاليست که روز قبل نيز ده ها تن در ميمنه مرکز ولايت فارياب، در اعتراض به مسدود شدن شاهراه میمنه – جوزجان، از سوی طالبان مسلح دست به راهپیمایی زده  بودند.

اين درحاليست که حدود یکنیم ماه قبل، حاجی امین یکتن ازفرماندهان محلى گروه طالبان در ولسوالی خواجه سبزپوش، سه تن از منسوبین نیروهای امنیتی را که شامل يک پولیس نظم عامه، سرباز اردوی ملی و یک ترافیک بود، در مسیر شاهراه از موتر مسافربری پائین نموده، سرباز اردو را تیرباران کرده ودو تن ديگر، تاکنون دراسارت این فرمانده محلى طالبان قراردارد .

اما نیروهای امنیتی در واکنش به این عمل فرمانده طالبان؛ سه تن را درپيوند به همکارى با گروه طالبان که خسربره و پسر کاکای حاجی امین نیزشامل آنها می باشند، بازداشت نموده اند  که طالبان  درعکس العمل به اين موضوع، شاهراه میمنه - جوزجان را دو روزقبل به روی ترافیک مسدود ساختند.

با اين حال، احمد جاوید بیدار سخنگوی والی فاریاب گفت که افراد دستگیر شده توسط امنیت ملی طالب اند؛ دولت به هیچ وجه تحت فشار قرار نمی گیرد. کمیته امنیتی ولایت تصمیم گرفته است به زودی شاهراه  را به روی ترافیک باز نموده و طالبان را سرکوب و از ساحه متواری نمايند. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement