خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

" حکومت نباید از برگزاری لویه جرگه عنعنوی هراس داشته باشد"

" حکومت نباید از برگزاری لویه جرگه عنعنوی هراس داشته باشد"

Nov 23, 2017 - 14:12

کابل(پژواک، ۲قوس٩٦): انجمن والیان افغانستان، خواستار تدوير لويه جرگه عنعنوى براى حل قضاياى کشور مى باشد و مى گويد که اين جرگه، کارسازتر از پيشنهادات ديگرى است که از سوى جريان هاى مختلف شده است. 

لويه جرگه، بزرگترین مجمع بزرگان و شخصیت‌های قومی و سياسى کشور است و در موارد بحرانی در افغانستان تشکیل شده است. این جرگه عنعنوى که پيشينه زياد در افغانستان دارد، در بیشتر موارد از سوی پادشاه یا ريیس جمهور فراخوانده شده، که اعضای آن هم انتخابی و هم انتصابی بوده اند.

اما اکنون لویه جرگه عنعنوى جایگاه قانونی و حقوقی ندارد؛ زيرا لويه جرگه در ماده ١١٠ قانون اساسی افغانستان که در سال ١٣٨٢ از سوى لويه جرگه تصويب شده، تعريف گرديده است.

در ماده يادشده، آمده است که لويه جرگه، عالى ترين مظهر اراده مردم افغانستان مى باشد. لويه جرگه متشکل از اعضاى شوراى ملى، رؤساى شوراهاى ولايات و ولسوالى ها است.  همچنان در اين ماده تذکر رفته است که وزرا، رييس و اعضاى ستره محکمه و لوى څارنوال، مى توانند در جلسات لويه جرگه بدون حق راى اشتراک ورزند. 

عبدالجبار تقوا رییس انجمن والیان افغانستان که قبلا در ولايت هاى کابل و تخار به حيث والى کار کرده است، امروز در يک نشست خبرى در کابل گفت که تدوير لويه جرگه قانونى اساسى در شرايط کنونى که هنوز انتخابات شوراهاى ولسوالى صورت نگرفته، ممکن نيست.

به گفته او از يک سو حکومت وحدت ملى موفق به عملى شدن تعهداتى چون راه اندازى انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى و برگزارى لويه جرگه قانون اساسى نشد و از سويى هم وضعيت امنيتى، سياسى و اقتصادى کشور خراب است.

به گفته او؛ براى حل اين مشکلات برخى جريان هاى سياسى پيشنهاداتى چون برگزاری زود هنگام انتخابات ریاست جمهوری، تشکیل حکومت موقت، استعفای سران حکومت و برگزاری لویه جرگه عنعنوی را نموده اند.

او افزود که  حکومت باید از میان اين گزينه ها یکى را انتخاب کند.

 تقوا برگزاری لویه جرگه عنعنوی را کارسازتر نسبت به همه گزینه ها یاد کرد و گفت: «هدف ما از لویه جرگه عنعنوی، سرنگونی نظام نیست، بلکه مشروعیت بخشیدن به نظام است؛ هدف ما قطع جنگ، صلح و جمع شدن همه اقشار در زیر یک چتر است و لویه جرگه عنعنوى می تواند همه را زیر یک چتر جمع کند.»

تقوا گفت که لویه جرگه عنعنوی بهترین راهکار بوده و هست؛ زیرا در لویه جرگه عنعنوی برعلاوه شخصیت های تاثیرگذار، حقوقدانان و نمايندگان جامعه مدنی، مخالفین مسلح دولت نيز شرکت کرده مى توانند.  

او افزود که نباید حکومت از برگزاری لویه جرگه عنعنوی هراس داشته باشد؛ زیرا این جرگه به منظور مشروعیت بخشیدن نظام راه اندازی می شود و باید حکومت در راستای استحکام بخشیدن و تقویت نظام کار کند.

 او مدعى شد که شیر محمد آخندزاده عضو انتصابی مشرانوجرگه و احمد الله علیزی مشاور رییس جمهور غنی، به دليلى از وظايف شان کنار زده شده اند که صداى برگزارى لويه جرگه عنعنوى را بلند کرده بودند.

او گفت: «حکومت نمی تواند با برکناری چند تن، صدای ملت را خاموش کند.»

اين در حالى است که حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان، در ۲۰میزان سال روان پیشنهاد کرد که برای بیرون رفت از مشکلات فعلی کشور، باید لویه جرگه عنعنوی برگزار شود.

او گفته بود که  در این جرگه به شمول طالبان، باید تمامی اقشار افغانستان اشتراک کنند و برای بیرون رفت از مشکلات کنونی و دریافت راه حل صحبت گردد. وى تاکید کرده بود که  برای رسیدن به صلح و امنیت در کشور، ضرورت به برگزاری لویه جرگه عنعنوی است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement