خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بيشترين معتادان در نيمروز از کشورهاى همسايه باز گشته اند

صحت

آرشيف

فيچرها

آرشيف

بيشترين معتادان در نيمروز از کشورهاى همسايه باز گشته اند

Nov 26, 2017 - 15:07

زرنج (پژواک،٥ قوس ٩٦): مسوولان در ولايت نيمروز می گويند که آمار معتادان دراين ولايت، به بيش از ده هزار تن ميرسد و اکثر يت آنها افرادى اندکه براى کار به بيرون از افعانستان رفته و به مواد مخدر معتادشده به کشور باز گشته اند.

داکتر سيد خيلی کاظمی مسوول بخش کلينيک های تداوی معتادين رياست صحت عامه ولايت نيمروز مى گويد گرچه سروی دقيق در رابطه به آمار معتادين صورت نگرفته؛ اما احتمالا در اين ولايت بيش از ده  هزار تن معتاد به مواد مخدر وجود داشته باشد.

موصوف با بيان اينکه درولايت نيمروز، از جمله ده هزار معتاد دست کم ٦٠٠ تن شان زنان مى باشد، گفت که ٦٠ تا ٧٠ درصد معتادان اين ولايت کسانى اند که جهت کار به خارج از افغانستان رفته  و معتاد به مواد مخدرشده به کشور برگشته اند.

وى افزود که علت اساسی شمارى از افراد را که به خارج از کشور  رفته و معتاد دوباره به کشور برگشته اند؛ فشار کار، فشارهای روانی، موجوديت معتادين و دسترسى آسان به مواد مخدر در ساحات کارى عنوان کرد.

موصوف درادامه افزودکه درحال حاضر، دو مرکز تداوى معتادين در شهر زرنج ولايت نيمروز وجود دارد که در مرکز تداوى زنان معتاد، ٢١ زن و در مرکز صحى براى مردان معتاد، ٥١مرد  تحت تداوى قرار دارند که هرمريض پس از ٤٥ روزتداوی و صحت ياب شدن، به خانواده های شان تسليم داده مى شوند .

اين مقام رياست صحت عامه ولايت نيمروز گفت که تاکنون  سه هزار  زن معتاد و هشت هزار مرد معتاد تداوى و به فاميل هاي شان تسليم گرديده اند؛ اما قسمت کمى از آنان پس از تداوى، دوباره به مواد مخدر رو آورده اند.

ازسويى هم يک باشنده ولايت نيمروز، به هزينه شخصى اش يک مرکز تداوى معتادان را ايجاد کرده، که تا پنجصد تن در اين مرکز تحت تداوى قرار دارند.

حاجی نذير نظری يکى از تاجران ولايت نيمروز که اين مرکز را ايجاد کرده است، به پژواک گفت که بخاطر نجات جوانان، اين مرکز را ايجاد نموده تا بتواند جوانان مبتلا به مواد مخدر را نجات دهد؛ چون جوانان سر مايۀ کشور هستند و بايد به هر طريق ممکن، دست شان گرفته شود و حمايت گردند.

موصوف افزود: "حدودچهارسال قبل اين مرکزايجاد شده  وتاکنون، دو تا سه هزار معتاد دراين مرکز تحت تداوى قرار گرفته اند، براى افراد معتاد در اين مرکز؛ لباس، نان و ادويه لازم داده ميشود وضمنا رياست صحت عامه نيمروز نيز هفته وار از اين مرکز مراقبت مى کند."

مجيد يکتن از معتادين خيابانی در شهر زرنج  که  داراى زن و چهار فرزند است گفت که جهت کار به ايران رفته بود و درآن کشور معتاد به مواد مخدر شده است.

وى که باشنده اصلى ولايت فراه است افزود: "کار ما سنگين بود و انديوال هاى ما نيز مواد مخدر استعمال می کردند و من هم ابتدا ترياک و بعد به کرستال روی آوردم و هشت  سال مى شود که معتاد به مواد مخدر هستم."

زهرا از زنان معتاد در ولايت نيمروز، همچنان به پژواک گفت که موادمخدر را بدون مشکل، در كوچه و بازار از خُرده فروشى ها به دست مى آورند.

وى گفت که دولت علاوه بر قاچاقبران عمده، اول بايد خُرده فروشان را جمع كند؛ مواد در زير دفتر كار و پهلوى منازل مسوولان، به راحتى فروخته مى شود؛ هر گاه اين دكانها بسته شد، معتادان مجبور مى شوند که نشه را ترک کنند.

اين زن معتاد که با شوهرش به کرستال (مواد مخدر پيشرفته تر ازهيروئين) معتاد است گفت: "همسرم يک كارگر عادى است و در ايران معتادشده است و ١٢ سال ميشود كه معتاد به مواد مخدر است. ما  فرزند نداريم و معتاد بودن شوهرم باعث شده كه  من  نيز به اين مصيبت گرفتار شوم. اکنون که کلينيک براى زنان ايجاد گرديده، بسترى هستم و ميخواهم تداوى شوم، از مواد مخدر براى هميش نجات يابم"

شيما محمدی از مسوولان در رياست امور زنان ولايت نيمروز، علل معتاد بودن زنان را فقر، بيكارى، مهاجرت و مبتلا بودن همسران شان به مواد مخدر دانسته گفت که هيچ موسسه اى دراين ولايت وجود ندارد که براى زنان اشتغالزايى کند.

جمع آورى معتادان از سطح شهر

محمد علی غمی سر پرست رياست مبارزه با مواد مخدر نيمروز گفت که دراين ولايت، بيش از چهارهزار معتاد خيابانى است که در کوچه و بازار و محل هاى ديگر به سرمى برند و جمع آورى اين افراد وانتقال آنها به يک منطقه خاص، هزينه و بودجه زياد مى خواهد.

محمد عمری مسوول بخش مطبوعات قومندانی امنيه نيمروز گفت که معتادان، همواره ازسوى پوليس از شهر زرنج جمع آورى و به رياست صحت عامه و مرکز صحى حاجى نذيرنظرى تسليم مى گردند؛ تا هم از سطح شهر جمع شوند و هم تحت تداوی قرار گيرند.

اما مسوول بخش تداوی معتادين گفت اينکه پوليس گاهگاهى چند معتاد را جمع و به يک مرکز صحى انتقال مى دهد، اين راه حل نيست؛ بايد براى جمع آورى  و تداوى تمامى معتادين، يک برنامه کلان روى دست گرفته شود.

موصوف افزود که بايد براى جلوگيرى از اعتياد، تلاش همگانى صورت بگيرد و تمام نهادهاى ذيربط ازجمله قوماندانى امنيه، رياست صحت عامه، مقام ولايت و شاروالى، دست به دست هم داده و در جمع آورى و تداوى معتادان كمک كنند و خُرده فروشى ها از سطح شهر جمع  گردد.

ازسويى هم سمونوال صالح محمد صالح آمر امنيت قوماندانی امنيه نيمروز گفت که کشت، قاچاق و خريد و فروش مواد مخدر دراين ولايت،  منع است و با متخلفين برخورد قانونى صورت ميگيرد.

موصوف افزود که در پيوند به کشت، قاچاق و خريدو فروش مواد مخدر در ولايت نيمروز، تعداد زيادى بازداشت گرديده؛ اما شمار دقيق آنرا مشخص نکرد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement