خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طرح تازۀ بررسی دواخانه ها به کابینه فرستاده می شود

طرح تازۀ بررسی دواخانه ها به کابینه فرستاده می شود

Nov 26, 2017 - 16:12

کابل(پژواک، ۵قوس۹۶): وزیر صحت عامه گفته است که برای کنترول دواخانه ها در سراسر کشور، طرح ویژه را تهیه کرده است و در صورت تایید کابینۀ دولت، اجرایی  خواهد شد.

داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، این موضوع را امروز در نشست مشترک خبری با نماینده سازمان صحی جهان در کابل بیان کرده است.

 داکتر فیروز گفت که عرضه خدمات صحی با کیفیت در کشور، رو به بهبود است؛ اما چالش هایی نیز در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: "وارد نمودن ادویه بی کیفیت، یک چالش جدی برای بخش صحت می باشد و وزارت صحت عامه به منظور برطرف نمودن این معضل، تا حال جواز ۸۱۳ شرکت داخلی و ۱۱۳ شرکت خارجی به دلیل وارد نمودن ادویه بی کیفیت و قاچاق لغو نموده است."

وزیر صحت عامه افزود: "در حال حاضر حدود ۱۳ هزار دواخانه در کشور وجود دارد که کنترل تمام آنها توسط وزارت صحت عامه کار دشوار است؛ اما طرح زنجیره یی ساختن دواخانه ها به منظور کنترل هرچه بهتر آنها به کابینه پیشنهاد گردیده و تحت بررسی قرار دارد."

داکتر فیروز خاطر نشان کرده است که مطابق با این طرح، هر ۵۰۰ دواخانه تحت نظارت یک زنجیره قرار می گیرد  و هر زنجیره، در نزد وزارت صحت عامه جوابگو بوده و مسوول تمام تخطی های دواخانه های تحت پوشش می باشد."

وزیر در عین حال تصریح کرد که جهت بررسی مراکز صحی خصوصی در پیوند به نحوه عرضۀ خدمات آنان، کمیته یی در چوکات این وزارت ایجاد گردیده که تا کنون چگونگی ۱۲۵ مرکز صحی خصوصی بررسی شده است و این روند ادامه دارد.

همچنان، داکتر پیپرکورن نماینده سازمان صحی جهان، ضمن ابراز خرسندی از بهبود وضعیت عرضه خدمات صحی در افغانستان گفت که در حال حاضر، عرضه خدمات صحی در افغانستان به مراتب بهبود یافته و در مرگ و میر مادران و نوزادان، کاهش قابل ملاحظه یی به وجود آمده است.

وی گفت که خبر اخیر بخش پشتوی بی بی سی در مورد بدتر شدن وضعیت صحی در افغانستان، ناشی از "سوء تفاهم" بوده و این رسانه، خبر مذکور را از آرشیف ویب سایت دفتر مرکزی سازمان صحی جهان که مربوط به سال ۱۳۸۱( ۲۰۰۲ میلادی ) می شود، به دست آورده و از آمار تازه استفاده نکرده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement