خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"چهل برج" ولايت باميان در معرض نابودى قرار دارد

"چهل برج" ولايت باميان در معرض نابودى قرار دارد

Nov 26, 2017 - 15:30

باميان (پژواک،٥قوس ٩٦): مسوولان محلى در باميان مى گويند که قلعۀ "چهل برج" ولسوالى نمبر دوم  يکاولنگ اين ولايت که نماد معماری دورۀ کوشانی‌هااست و يکی از آبده های تاريخی باميان محسوب مى گردد، درحال نابودى قرار دارد.

قلعۀ قديمی در ولسوالى نمبردوم يکاولنگ ولايت باميان، که در اطراف آن چهل برج حفاظتی ديده مى شود، نظر به معلومات باستان شناسان؛ اين قلعه و برج های حفاظتی، متعلق به دوره "غورى ها" و يا احتمالاً دورۀ بوديزم "کوشانيها" مى باشد.

اين قلعه، در بالای يک تپه خاکى قرار گرفته و در اطراف تپه، برج ها با طرح های تزئينی و سوراخ های مثلثی شکل به ارتفاع ٢٠ متر احاطه گرديده و هنوزهم که مخروبۀ آن به چشم مى خورد، يکی از ساحات ديدنی به حساب می آيد.

عبدالحميد جليا مدير حفظ ومراقبت ميراثهای فرهنگی رياست اطلاعات و فرهنگ باميان، به خبرنگار آژانس خبرى پژواک گفت که سالانه دو الی سه فيصد از آبدات تاريخی باميان، از بين مى رود و درحال حاضر تعدادى از آبده هاى تاريخى اين ولايت، در معرض نابودى قرار دارد.

وی افزودکه در مورد قلعۀ "چهل برج" يکاولنگ درسال هاى اخير، تحقيقات  ابتدايى از طرف وزارت اطلاعات وفرهنگ صورت گرفته؛ اما در خصوص حفاظت از اين آثار، هيچ اقدامی نگرديده است؛ چون بودجه در اين زمينه در اختيار رياست قرار داده نشده است.

وی گفت که يک استديوم نظامی  نيز در کنار اين قلعۀ نظامی وجود دارد که مساحت  آن، به شش جريب مى رسد و احتمال ميرود که ازاين محل در آن زمان، منحيث محل برگزارى محافل رسمى، رقابت هاى ورزشى رزمى و يا تمرينات نظامى استفاده ميشد.

همچنان جليا علاوه کرد که ارتفاع تپه اى که چهل برج در آن واقع است، از سطح منطقه و دريای همجوار، به  ١٢٠ متر می رسد و چاهى که در بين قلعه وجود دارد، شايد از آن به عنوان انبار و ذخيره خانه استفاده مى شده است و اين چاه، شبيه زير زمينى است که به شکل زينه از سطح زمين پايين رفته؛ اما به علتى که خاک، روى زينه ها را پُر کرده، طول اين زيرزمينى مشخص نيست.

گفتنى است که در بقاياى بعضی ازبرج ها نقش های صورت انسان و مار ديده مى شود؛ از اين نقاشی ها مسوولان اطلاعات و فرهنگ باميان و باستان شناسان، چنين برداشت دارند که قلعه به دورۀ قبل از اسلام برميگردد.

نظر به مطالعات انجام شده و متون تاريخی که در مورد اين قلعۀ نظامی وجود دارد؛ دراطراف قلعه، حدود سه صد برج محافظتی اعمار شده که به مرور زمان، اکثريت اين برج ها نظر به عوامل طبيعی از بين رفته است و فعلاً بقاياى ٣٤ برج با ارتفاعات مختلف در حال سقوط و اضمحلال  و نيز بعضاً با همان نقش و نگارهای اوليۀ خود به مشاهده ميرسد.

محمد ابراهيم اکبری ولسوال نمبر دوم يکاولنگ ولايت باميان گفت که در اين ولسوالی، تنها آبده با ارزش وتاريخی، همين منطقه چهل برج مى باشد که برای حفاظت از آن، بايد وزارت اطلاعات وفرهنگ تصميم جدى و فورى  بگيرد.

وی افزود ازاينکه باميان، ولايت تاريخى و باستانى است، بازسازى و حفاظت قلعۀ چهل برج ميتواند عايد خوب به مردم و دولت داشته باشد؛ اما ولسوالی نمبر دوم يکاولنگ حتی فاقد سرک های معياری است وتوريستان که برای ديدن چهل برج می آيند، با مشکلات مواجه شده و بيشترين توريستان از مشاهده آن، به علت خرابی راه صرفنظر مى کنند.

حاجی محمد يکی از ساکنين چهل برج يکاولنگ، به پژواک گفت که دولت در زمينه حفاظت اين آبده های تاريخی، هيچ کاری را انجام نداده و هرساله به خصوص در زمستان که برف وبارندگى مى شود، بيشتر اين آبده ها در معرض فرسايش قرار مى گيرند.

وی افزودکه برجها ساخته شده از گل مى باشد و گل، در مقابل برف وباران فرسايش مى کند و اگر در اين مورد توجه نشود، تا چند سال ديگر همه برجها نابود خواهد شد و اثری از اين آبدات تاريخی در منطقه شان نخواهد ماند.

ولسوالی نمبر دوم يکاولنگ، حدودا يکسال است که از بدنه ولسوالی يکاولنگ ولايت باميان جدا شده و هم مرز با ولايت سرپل وغور مى باشد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement